Gündem Yeni Nesil Yapay Zeka Dolandırıcılığı: Deepfake

Serifenarin

Yeni Üye
22 Şub 2020
18
17
3
deepfake.jpg
Dijitalleşmenin etkisi ile siber suçların sayısı artmaya başladı. Bu suçlardan biri olan yapay zeka dolandırıcılığı deepfake ile pek çok firma ve insan dolandırılabiliyor. Deepfake yönteminde hazırlanan sahte videolar ve ses dosyaları ile sadece firmaların değil ülkelerin dahi çalışmalarına sızılarak dolandırıcılık yapılabiliyor.

Deepfake teknolojisi ilk olarak ölmüş olan ünlüleri yeniden filmlerde canlandırabilmek adına hazırlanan robotlarda kullanıldı. Zaman içerisinde ilerleme gösteren bu teknoloji ile Emma Watson, Michelle Obama gibi ünlü isimlerin davranışlarını kopyalayan yapay zekalı robotlar hazırlanması ile devam etti.

Amerika’da oldukça ünlü şirketlerin CEO’larının sesleri yapay zeka dolandırıcılığı ile taklit edilerek banka ve borsa işlemleri yapıldı. Bütün bu işlemler sonunda ise yüklü miktarda paralar dolandırıcılara geçmiş oldu. Teknoloji gelişmeye devam ederken yaşanan bu sorunlar dünya çapında giderek artıyor. Siber dolandırıcılık yapay zeka ile birleştiğinde zararlarını ise hayal etmek dahi zor.

Deepfake Fark Edilebilir!

Ünlü yazılım ve donanım firmalar tarafından yapılan açıklamalara göre Deepfake teknolojisi ile üretilen görüntüler ayırt edilebiliyor. Düzensiz göz kırpmalar varsa, görüntüde hafif bulanıklık fark ediliyorsa ve cilt tonunda değişiklikler oluyorsa dikkat edilmesi gerektiği söyleniyor.

Ülkelerle ilgili bilgileri çalınmasında da kullanılan bu yöntem nedeniyle yüzlerce kişinin verilerine ulaşılabiliyor. Oldukça büyük bir sorun haline gelen deepfake yapay zeka suçları nedeniyle ülkeler alarma geçti. Çoğu ülkenin dış ilişkilerinde de bu tür yazılımlar nedeniyle sorun oluşabileceği düşünülüyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: bebekforum

bebekforum

Yeni Üye
24 Şub 2020
8
9
3
Teknoloji geliştikçe insanoğlu bu teknolojik gelişmeleri iyi yönde de kullanabiliyor. Kötü yönde de deepfake bu yöntemlerden biriymiş. Yeni öğrendim.. Bu faydalı bilgi için @Serifenarin arkadaşıma teşekkürler.
 
  • Beğen
Tepkiler: RobotikForum

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?