Yapay Zeka Nedir?

Serifenarin

Yeni Üye
22 Şub 2020
18
17
3
yapay zeka.png
Dünyayı kasıp kavuran ve gelecekte insanlığa faydalı mı olacağı yoksa zarar mı vereceği düşünülen yapay zeka hangi yöne gidiyor? Yapay zeka nedir ve yapay zeka ne değildir diye merak eden insan sayısı da gittikçe artıyor.

Yapay zeka, yazılımsal ve donanımsal sistemlerin aynen insan gibi düşünebilme, sesleri algılama, hareket etme, düşünme, konuşma ve mantık yürütme şeklinde özellikler sunması demektir. Robotlar ve ya yazılımlar aracılığı ile yürütülen bu sistem dünya üzerinde büyük bir atılım göstererek hemen her sektörü kapsamış durumdadır.

Yapay zeka ile çalışan sistemler oluşan sorunlara verilecek olan soruları bir süzgeçten geçirerek en gerçekçi cevabı öne çıkarır. Örneğin kredi kartı borcu şeklinde bir talepte bulunan kişiye;

  • Fatura ödeme
  • Şifre değiştirme
  • Borç öğrenme gibi seçenekler sunan yapay zeka bu talep karşısında ‘’altın hesabı açtırmak’’ gibi uzak bir cevap vermez.
Gerçeğe en uygun cevapları verebilmesinden dolayı tercih edilen yapay zeka hakkında Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme şeklinde birbirinden farklı iki kavram söz konusudur. Yapay zeka sistemi bu iki kavram üzerinden ilerleyerek hizmet verir.
 
  • Beğen
Tepkiler: RobotikForum

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?