Yapay Zeka Drone Nasıl Çalışır?

Serifenarin

Yeni Üye
22 Şub 2020
18
17
3
drone.jpg
Yapay zekanın kullanıldığı alanlardan biri olan dronelar son dönemde teknolojik gelişmeleri yakından takip edenler için heyecan verici cihazlardan oluyor. Çekim yapma, ateş edebilme gibi özelliklere sahip olan bu cihazlar fotoğrafçılıktan askeri kullanımlara kadar her alanda tercih edilebiliyor.

Yapay zekanın kullanıldığı ürünlerin başında gelen dronelar, Wifi ile çalışanlar ve gelecekte internet bağlantısı olmasa da çalışabilecek modeller olarak ikiye ayrılabiliyor. Erkek arı ya da insansız hava aracı olarak bilinen drone modelleri genellikle çekim yapabilme özelliği ile biliniyor.

Çekim Yapan Drone Modelleri

Wifi bağı ile çalışan dronelar internet bağlantısının olduğu bölgelerde havaya yükseliyor ve pil ömrü süresince havada kalabiliyor. Havada kaldığı süre boyunca ve internet bağlantısı ölçüsünde çevrede gezinerek video kaydı ya da fotoğraf çekimi yapabiliyor. Halka açık alanların kontrolü, gayrimenkul yatırımı öncesi değerlendirme, güneş panellerinin denetimi gibi konularda bu drone çeşidi sıkça kullanılıyor.

Askeri Alanda Kullanılan Drone Modelleri

Askeri alanda hizmet vermesi için üretilen drone çeşitleri genellikle hedef bölgelerin tespitinde ve bu bölgelerin takip edilmesinde kullanılıyor. Askeri alanda yapay zeka dronları çalışırken termal özellikleri ile insanların bulunduğu bölgeleri tespit edebiliyor. İlerleyen zamanlarda çalışma sistemine eklenmesi düşünülen silahlandırılmış parçalar ve patlayıcı taşıyabilme gibi çalışmalarda bulunuyor.
 
  • Beğen
Tepkiler: ONUR

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?