Voltaj seviyesinden düşüm neyden kaynaklı olabilir?

  • Konbuyu başlatan creepylord
  • Başlangıç tarihi
C

creepylord

Ziyaretçi
selam,basit ama bir süredir merak ettiğim bir şeyi soruçam.Diyelim ki 40 voltluk bir aç güç kaynağından 5 amper lik akım çekiyoruz.Bu esnada voltmetrede 40 voltluk gerilimin 35 volta düştüğü gözlemleniyor. Farklı voltaj seviyelerindede akımın amperine de bağlı olarak ilk voltaj seviyesinden düşüm gözleniyor. Bunun nedeni nedir?
 
C

cvurals

Ziyaretçi
ac akım kaynağı nedir trafo mu jenaratör mü
 
C

cvurals

Ziyaretçi
ac güç kaynağı bir trafo
Her kaynağın 0,2 ohm 3 ohm gibi bir miktar bir iç direnci vardır. kaynağa bir yük bağlandığında bu direnç kaynağın beskediği yüke seri bağlı hale gelir. Her yükün de bir direnci vardır. Fazla akım çeken bir yükün direnci daha az akım çeken başka bir yükün direncinden büyük olur. Kaynak direnci ile yük direnci seri bağlı olduğuna göre kaynak gerilimi kirşofun gerilimler kanuna göre uygun oranlarda bu 2 direnç üzerinde bölüşülür. Yük fazla akım çekiyorsa direnci düşüyor demektir. O zaman direnci düşen yükün üzerine düşen gerilim de ohm yasasına göre azalacaktır. Daha az akım çeken yük bağlarsanız bu sefer yük üzerindeki gerilim yine ohm yasasına uygun olarak artacaktır. Temel elektrik dersidir bu.
 
A

aydunus

Ziyaretçi
Eğer gerçekten kaynağın 40V 5A verebileceğini biliyorsanız, mesela 300W gücündeki bir trafo bu değeri rahat verir ama yine de gerilim düşümü yaşıyorsanız ve voltmetreyi kaynağa değilde yüke paralel bağladıysanız, yük ile kaynak arasındaki kablonun direnci olması gerekenden fazla demektir.
 
A

alponero

Ziyaretçi
enerjinin üretimiyle alakalı bir durum....veya beslemen o yüke göre zorlanıyor , o akımı beslemekte zorlanıyor olabilir ...12v diye aldığın trafolu regülesiz adaptörlerde de bu düşüş olduğu için boştaki çıkışı daha yüksek (16v) görülecek şekilde tasarlanırlar ki yükteyken vaadedilen esas çıkışı verebilsin ...regüleli step up ve step down beslemelerde ise ..3v 5A bir beslemeden 24v step up çıkış alırsın ama amper 2-1 A e düşer..veya 24v 5A bir beslemeden step down ile 5 v alırsın ama bu sefer akımı farazi olarak 10 A e kadar kaldırabilir..su örneğinden ilerlersen mesele elinde kaç kova suyun olduğuyla alakalıdır ..
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol