Verileri Analiz Etme

Baran Açıkgöz

Data Science ve Machine Learning yazarı
22 Şub 2020
20
19
3
veri-analizi-scaled.jpg
Önceki yazılarda büyük verinin akıl almaz boyutlara ulaştığına değinmiştik. Veri çöplüğünü hazineye dönüştürmek adına veri analizi yapılması gerekmektedir.

Veri analizi; sonuçlara varma ve karar alma mekanizmasını oluşturmak amacıyla verileri inceleme, temizleme, dönüştürme ve modelleme sürecine denir. Amaçlara karar verme, veri toplama, veri temizleme, veri bilim ekibi yetiştirme ve optimizasyon & tekrarlama; analiz modellemenin basamaklarındandır. Bütün bunlar tonlarca veriden doğru faydalanmak adına yapılır. Basit bir örnek ile; alışveriş siteleri veri bilim ekipleri tarafından, insanların boy ve kilolarından dinlediği müziklere kadar onca veri arasından tıklanılan giyim öğeleri ve ilgi alanları gibi verilen çekilmesi veri analizi sayesindedir.
 
  • Beğen
Tepkiler: RobotikForum

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?