USB ölçüm aleti UM34C

Seelenkind

Yeni Üye
Platin Üye
3 May 2020
24
18
3
Almanya
www.hilmi-soenmez.com
İsim
Hilmi Sönmez
Çoktandır edinmek isteyip bir türlü alma fırsatı bulamadığım ve bir süre önce elime elime geçen bir ürün hakkında kısaca bir şeyler söylemek istiyorum.
USB güç kaynağı ile beslenen herhangi bir aletinizin kaç amper akım çektiğini, usb kaynağınızın kaç volt gerilim sağladığını, belirli süre içinde kaç watt enerji tükettiğini gösteren bir aleti Rui Deng UM34C'yi tanıtmak istiyorum.
Detaylı bilgileri bir çok youtube videosundan edinebilnirsiniz. Benim amacım 'aaa, tam da böyle bir şey arıyordum' diyenlere fikir olsun.
Piyasada daha ucuzu daha pahalısı bir sürü örneği var ama ben bunu beğendim.
Ölçüm aletini USB kaynağına bağlıyorsunuz sonra da çalıştırmak istediğiniz herhangi bir aleti UM34C'nin USB çıkışına takıyorsunuz. 1.44'' ekranda güç kaynağınızın kaç volt olduğunu ve kaç amper akım harcadığınızı görebiliyorsunuz.
Ayrıca Cep telefonunuzu bağladığınızda kaç mA enerji şarj ettiğinizi görebiliyorsunuz. Aynı zamanda güç kaynağı olarak Power Bank kullanıyorsanız ne kadar enerji tükettiğinizi görebiliyorsunuz.
Bu ölçüm aleti ile Arduino projelerinizi pil/akü ile beslemek istiyorsanız belirli süre çalışması için kaç mAh kapasiteli pil kullanmanız gerekiyor kolaylıkla hesaplayabiliyorsunuz.
Örneğin son projelerimden birisi olan Arduino Nano ile Hava Durumu tespiti çalışmamda şu ilginç bulguya rastladım.
Ardoino Nano boş çalışırken 27 mA akım çekerken , sıcaklık, nem oranı, ve hava basıncı ölçer sensör, Ultraviyole ışın ölçer sensör ve 0.96 '' OLED ekran takınca sadece 5mA fark oluşması ve 32 mA'de kalması.
Ölçüm aleti 2 farklı model olarak piyasaya sunuluyor sipariş verirken dikkat ediniz.
UM34 - Bluetooth yok
UM34C - Bluetooth var ve App ile cep telefonundan değerlere bakabiliyorsunuz.
Ayrıca bunun bir de UM25/C modeli var sanırım ölçtüğünüz değerleri PC'de görebiliyorsunuz. UM34C'nin bildiğim kadarıyla böyle bir özelliği yok.
9 farklı kaynağın (pil / power bank) ölçümlerini kayıt eme ve excell tabelası olarak kayıt etme imkanı da mevcut.
Önemli özelliklerinden birisi de Şarj için kullandığnız kablonun direncini ve böylelikle kaybolan enerjiyi tesbit edebilmeniz. 'Bu kablo neden yavaş doldutuyor?' sorusuna belkide çözüm olabilecek bir uygulama.
Ben Almanyada kalıyorum ve kargo dahil yaklaşık 200 TL civarı ücret ödedim.
Linkte paylaştığım aliexpress adresinden kargo dahil 154 TL + Gümrük vergileri ücreti ile sipariş verebilirsiniz.
Yanılmıyorsam gümrük vergisi azami %20 +8 TL işlem parası oluyor. 154+31+8= 193 TL
Yine de siz detaylı öğrenmeye çalışın.
https://tr.aliexpress.com/item/4000417526603.html

Türkiye kaynaklı mağzalarda sadece gittigidiyor'da 350 küsür TL'ye bulabildim.
https://www.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/um34c-akilli-usb3-0-renkli-ekran-lcd-test-cihazi-gerilim-akim-guc-olcer-tespit_pdp_543579397

ingilizce youtube tanıtım
https://www.youtube.com/watch?v=W7Mm2RvVQ6c

keyifli projeler

1.jpg2.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg11.jpg
12.jpg

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?