Transistör sıcaklığı 50-60° sizce sorun olur mu?

  • Konbuyu başlatan persprensi
  • Başlangıç tarihi
P

persprensi

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar, Çalışmamda kullanacağım regülatör devresi ile ilgili bir sorum olacaktı. TIP2955 transistör ile yaptığım regülatör devresinde; giriş: 24V, çıkış: 15V ve çıkıştan 500mA akım çekiyorum. Ufak bir soğutucu kullanmama rağmen bu değerlerde transistörde ısınma olduğunu fark ediyorum. (Yaklaşık 50-60°C) Sizce bu normal midir? Bu sıcaklık ile kullanmak ileride sıkıntıya yol açar mı?
 
O

ozbek

Ziyaretçi
Kullanacağım devrede 0,5A fazlasıyla yeterli. Bu konuda sıkıntı yok ancak ısınma olayı normal midir? İleriye dönük sıkıntı yaşatır mı bu önemli şu an için.
eğer sıcaklığı sabit tutamazsan gittikçe ısınır ve yanar o kadar ısınmaması lazım
 
S

semazen

Ziyaretçi
Arkadaşlar lm7815 i takviye eden bir transistör 24v besleme var çıkış 15v transistörde gerilim düşümü 9v ufak bir soğutucu bağlı transistörden 500ma çekiliyor ve devre çalışıyor ama 50 derece bir işi var ilerde problem yaratır mı
 
C

cokardes

Ziyaretçi
Isınma normal. Voltaj regülatörü devresinde Transistor lineer bölgede çalışır, saturasyona geçmez, dolayısı ile ısınır çünkü aradaki gerilim farkını ısıya çevirmek zorunda. Çektiğiniz akımla doğru orantılı olarak ısı da artar. Datasheet'inde 20A yazan transistör bile kullansanız ısınır. Bahsettiğiniz ısı çok mühim bir ısı değil, transistörün tolerens sınırları içinde kalır. Olmadı soğutucuyu biraz büyütün ve iyi kalite bir termal macun kullanarak soğutucuya ısı iletimini arttırın. 7815 de aynı ısınır, hiç merak etmeyin.
 
D

dante

Ziyaretçi
11 volt transistör üzerinde ısı olarak kayboluyor birde amperi yüksek bir trafoysa iyi bir soğutma yapmanız şart
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol