Temel elektronik devre elemanları nelerdir?

ddm_06

Yeni Üye
12 Mar 2020
7
0
1
devre elemanları.png

Temel elektronik devre elemanlarının neler olduğunu merak ediyorsanız yazımızı dikkatli bir şekilde takip etmenizi tavsiye ederiz. İşte, o önemli bilgilerle sizleri baş başa bırakıyoruz...

Diyot Nedir?

Elektrik akımının yalnızca tek yönlü geçiş yapmasına izin veren diyotun yarı iletken bir devre elemanı olduğunu söylemek isteriz. Diyotun bir yönünde ihmal edilecek kadar direnci, diğer bir yönünde ise çok büyük direnci bulunmaktadır. Bundan dolayı da akımı, tek yönde geçirmektedir.

Bobin(İndüktör) Nedir?

En iyi şekilde izole edilen bir iletken telin nüve adında bir elaman üzerine yan yana veya da üst üste sarılması durumuna bobin denmektedir. Bobinler, hem telin fiziksel özelliğine hem sarım sayısına hem de eğer varsa çekirdeğinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Biriminin Henry olduğunu ve L harfiyle gösterildiğini de söyleyebiliriz.

Direnç Nedir?

Direnç, devrelerde geçmekte olan akımı sınırlamakta ve gerilimi bölmekte olan çift uçlu devre elemanlarına denmektedir. Biriminin ohm olduğunu söylemek isteriz. Direnç, R harfi ile gösterilmektedir. Artan dirençler karşısında, direnç uçlarındaki gerilim artmaktadır. Ancak direnç üzerinden geçmekte olan akımın da azaldığını belirtmek isteriz. Ayrıca dirençler, üzerinde yer alan renk kodlarıyla çok rahat bir şekilde değerlendirilir.

Transistör Nedir?

Transistör girişine uygulanmakta olan sinyali yükseltmekte, bununla birlikte de akım kazancı sağlamaktadır. Ayrıca transistör yarı iletken olup yer geldiğinde anahtarlama elemanı olarak da kullanılmaktadır.

Kondansatör Nedir?

Kondansatörlerin elektrik yüklerini kısa bir süreliğine depo etmeye yaradığını söyleyebiliriz. Depolanmış olan yükler, gerekli anlarda kullanılmaktadır. Kondansatörlerin biriminin Farad olduğunu, sembolünün ise C olduğunu söylemek isteriz. Ayrıca, kondansatörlerin doğru akımı iletmediğini, bununla birlikte alternatif akımı ilettiğini de belirtmek isteriz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi! Robotikforum.net adresinde ki tüm içeriğe üye olmadan erişebilirsin. Ama üye olarak sorularınızı sorabilir yardım alabilir ve diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz. Üyelik için herhangi bir özel bilgi ve ücret vermenize gerek yoktur.
Kayıt Ol