Sıfırdan Elektrik Elektronik -3.Bölüm

eraysirasogut

Yeni Üye
10 Mar 2020
6
3
3
Herkese merhabalar bugün dün başlattığımız "Sıfırdan Elektrik Elektronik" serisinde 3.günümüzdeyiz. Bugün sizlerle aşağıdaki 3 başlığı inceleyeceğim. Eğitici olması dileğiyle. :)
  1. Süper iletkenlik nedir ?
  2. Gerilim Nedir ?
  3. Akım Nedir ?
1- Süper İletkenlik Nedir ?
Süperiletkenlik, sıcaklık belli bir değerin altına düştüğünde bir malzemenin direncinin tamamen sıfır olmasıdır. Süperiletkenlik ancak kuantum mekaniği ile açıklanabilir. Her madde süperiletken olamaz. İyi iletken olarak bilinen altın, gümüş ve bakır dahi süperiletken olamazlar. Bunun sebebi ise tamamen saf olmaması ve yapısal bozulukları olmasıdır. Süperiletken malzemelerde ise sıcaklık belli bir seviyenin altında direnç sıfıra düşer ve süperiletken konumuna geçer.
1584042817471.png


2- Gerilim Nedir ?
Gerilim
, bir elektrik devresinin güç kaynağının oluşturduğu, yüklü elektronları (akım) iletken bir döngü boyunca iten ve ışık oluşturma gibi iş gerçekleştirmelerini sağlayan basınçtır.Bir elektrik alanı içindeki iki nokta arasındaki potansiyel fark olarak da tarif edilir

Potansiyel farkı nedir?
Gerilim ve "potansiyel farkı" terimi genellikle birbirinin yerine kullanılır. Potansiyel farkı, bir devredeki iki nokta arasındaki potansiyel enerji farkı olarak tanımlanabilir. Fark miktarı (volt olarak ifade edilir) elektronları belirli bir noktadan bir diğerine hareket ettirmek için ne kadar potansiyel enerji olduğunu belirler. Miktar, devre aracılığıyla potansiyel olarak ne kadar iş yapılabileceğini tanımlar.

3- Akım Nedir ?

İletken bir cismin kesitinden geçen serbest elektron miktarına Akım denir.Başka bir deyişle elektrik akımı serbest elektronların iletken madde içinden akmasıdır.Elektrik akımı negatif (-) yüklerin hareketinden kaynaklanır. Akımın birimi amperdir. Amper genellikle büyük bir değer olduğundan dolayı asları (küçük değerleri) kullanılır. İnsan için 200mA akım öldürücü seviyededir (insanın vücudu 1000-2000 ohm olduğundan dolayı) . Ancak merak etmeyin bu akımı geçirmek için yeterli voltaja sahip olmanız gerekiyor. Ki buda yaklaşık 200V yapıyor. Yani siz yinede dikkatli olun :)
1584043561550.png1584043999658.png

Bir Önceki Konu:

Bir Sonraki Konu:
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol