Sıfırdan Elektrik Elektronik -1.Bölüm

eraysirasogut

Yeni Üye
10 Mar 2020
6
3
3
Herkese merhabalar yeni hazırladığım ve 1 hafta boyunca sürmesini planladığım her gün 3 başlığı inceleyeceğim bu içerik dizisinde sizlere elektrik ve elektronik nedir ? Elektronik devre elemanları nelerdir ? Bunları hangi amaçlarda ve nasıl kullanabiliriz bunlara bakacağız. Öncelikle tmel elektrik elektronikden bahsedeceksek bazı temel kavramları ve kazanımları öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum..
Bu kazanımlar ;
 1. Elektrik Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?
 2. Elektriklenme Nedir ve Çeşitleri Nelerdir
 3. Elektrik Nasıl Üretilir ?
 4. Elektronik Nedir ve Elektrik ile Bağlantısı Nedir ?
 5. Elektronik Devre Elemanları Nelerdir ? Ne işe yararlar ?
 6. İletkenlik ve Yalıtkanlık Nedir ?
 7. Süper iletkenlik nedir ?
 8. Gerilim Nedir ?
 9. Akım Nedir ?
 10. Doğru akım ve Alternatif akım nedir ? Nerelerde Kullanılır ?
 11. Direnç Nedir ?
 12. Elektromotor Kuvvet Nedir ?
 13. Ölçme ve Ölçü Aletleri Nelerdir ?
 14. Temel Elektrik Yasaları Nedir ?
 15. Kondansatör Nedir ?
 16. Diyot Nedir ?
 17. Bobin Nedir ?
 18. Transformatör Nedir ?
Yazılar biraz uzun gibi gözükeblir ancak gayet dopdolu eğlenceli ve öğretici bir yazı dizisi olacağına inanıyorum. Lafı fazla uzatmadan konuya girelim isterseniz. :)

1- ELEKTRİK NEDİR ? ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?
Elektrik, doğada elektrik yüklerinin birbirleri ve çevreleri ile etkileşime geçmeleri ile ortaya çıkan fiziksel bir olaydır. Daha da bilimsel açıklamak gerekirse maddenin elektron, pozitron, proton gibi parçacıklarının hareketleriyle ortaya çıkan enerji türüdür.
Hmen kafalar karışmadan bu elekton proton pozitron vs gibi parçacıklar ne yahu diyenler için özet geçmek gerekirse. Bu maddeler atomu oluşturan temel yapı taşlarıdır.
Atomun-Yapisi-ile-ilgili-resimler-.jpg
7
- Kaç Çeşit Elektrik Vardır
Elektrik iki türdür.
Statik elektrik
Dinamik elektrik

Statik Elektrik

Statik Elektrik Farklı tiplerdeki malzemelerin birbirlerini etkilemeleri sonucunda malzeme yüzeyinde oluşan elektriksel yük etkilenmesidir.
Statik elektrik ilk olarak yaklaşık 2000 yıl kadar önce Yunanlı bilgin Thales tarafından gözlemlenmiştir. Thales kehribarın kumaş parçasına sürtülmesi sonunda kıvılcımlar çıktığını görmüş ve bu şekilde elektriğin tarihi başlamıştır.
Örneğin;
 • Yıldırım düşmesi ve şimşek çakması
 • Saçımızı taradığımız tarağın cisimleri çekmesi
 • Arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda çarpılmamız
 • Yün kazağımızı çıkartırken oluşan kıvılcımlar

tmp652535577182208001.jpg


Dinamik Elektrik
Serbest elektronların iletken bir cisim üzerinden akmasına dinamik elektrik adı verilir.Elektronlar negatif (-) kutupdan pozitif (+) hareket ederler.
1583870875915.png1583870990398.png
2-Elektriklenme nedir? Elektriklenme Çeşitleri Nelerdir?
Cisimlerin fazladan artı veya eksi elektrik yüküne ulaşmasına elektriklenme ya da elektrikle yüklenme olayı denir.Fazladan nitelemesi önemli, çünkü bir cismin nötr (yüksüz) olması cisimde hiç yük olmadığı anlamına gelmez; artı yüklerin sayısıyla eksi yüklerin sayısının birbirine eşit olduğu anlamına gelir.
Elektriklenme Çeşitleri Nelerdir :
2.1-Sürtünme İle Elektriklenme :

Cam bir çubuğu ipek bir çubuğa sürterek elektriklenmesini sağlayabileceğimizi biliyoruz. Aynısı plastik bir çubuğu yün parçasına sürtmek için de geçerlidir.
surtunme-ile-elektriklenme-2.png2.2- Dokunma ile Elektriklenme :
İletkenler genellikle sürtünme ile elektriklenemez.Elektrik yükü bir cisimden diğerine sadece iki cisim birbirine dokunuyorsa aktarılabilir.İletken cisimler birbirlerine dokundurulduğunda aralarında yük alışverişi olur. Böylece toplam yük cisimler arasında paylaşılır. Yüklerin paylaşımı tamamen birbirine dokundurulan cisimlerin fiziksel ve geometrik yapısına bağlıdır


2.3- Etki İle Elektriklenme :
Etki ile elektriklenme bir cismin dokunulmadan uzaktan etki (tesir veya indüksiyon da denir) ile elektriklenmesi olayıdır.

1583871980520.png
3-Elektrik Nasıl Üretilir ?
Elektrik enerjinin bir şeklidir.Elektrik, demir bakır gibi bir iletken telin manyetik bir alan içerisinde hareket ettirilmesi ile üretilir. Bu mekanik Hareketin oluşması için birçok yöntem kullanılabilir. Güç santralleri enerjinin üretim kaynağı fark etmeksizin (Nükleer, fosil vs.) ürettikleri sıvıyı buhar haline dönüştürmek için çalışan ve ısı üreten mekanizmalardır.
 • Hidro: Barajlı, Nehir, Irmak, Göl
 • Termik Kaynaklar: Taş kömürü, doğal gaz, linyit, nafta, fueloil, motorin
 • Nükleer Kaynaklar
 • Rüzgâr, güneş, jeotermal, biokütle, hidrojen, dalga, hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji kaynakları, 
Son düzenleme:

Robotikforum.net Nedir?

 • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?