Sensör seçimi, denetleyici ve timer kullanımı?

• Konbuyu başlatan darkman34
  • Başlangıç tarihi
D

darkman34

Ziyaretçi
Merhaba Arkadaşlar, bir sarkacın periyodunu ölçen devre tasarlamamız isteniyor. Yalnızca Microchip'in microcontroller'i ve CCS Pic C dili kullanılması lazım. Periyodun ölçülebilmesi için sensörün önünden 3 defa sarkacın gidip gelmesi lazım ki tam salınım yapsın ve biz periyodu ölçelim. Bu durumda, sensörün önünden ilk geçtiği anda microcontroller içinde timer kullanarak süre tutulmaya başlanacak ve ayrı olarak da toplam üç defa sensörün önünden geçtiği saydırılacak. Yukarıda anlattığım senaryoya göre, sensör seçimi, kodlar ve microcontrollerda timer kullanımı hakkında yardımcı olabilir misiniz? Ya da kaynak önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

D

djsevgilim

Ziyaretçi
Hall-effect sensör kullanmalısın bu iş için idealdir. Sayaç ilk algılandığında değil de direk başlatılabilir daha sonra her sarkaç önünden geçtiğinde (şimdiki süre - önceki süre) işlemi yapılarak periyot hesaplanabilir. Bir tık daha kolay olur böyle. Algoritmada yardımcı olabilirim ama pic’de çok fazla bilmigim yok. Eğer yalnızca mikrochip denetleyicileri kullanılabilir diye bir şart varsa , atmeli mikrochip satın aldığı için dolaylı yoldan arduino da kullanabilirsin. Böylece daha fazla örnek bulabilirsin.

A

arduinoman

Ziyaretçi
merhaba. aslında burada kullanacağınız mikronun pic veya arduino olması önemli değil. sensörü algılayıp saydırma işlemi yapacaksınız. bende arduino bilmiyordum daha önce hep pic kullandım. Programlama dili olarakta ccs c kullandım. yıllar sonra buraya üye oldum yazılan kodları rahatlıkla okuyabiliyorum çünkü c dili evrensel. sadece sytanx farklı. Arduino bana göre tembel işi çünkü bir çok hazır modülü ve kodları var. kullanıcılar neyi nasıl kullandığını bilmeden her şey hazor olduğu için bilinçsizce devreler yapıyorlar. siz devrenizi 16F628A mikrosu ile yapabilirsiniz. dahilç 4 Mhz Osc olduğu için çevre birimine ihtiyacınız yok. kodlar ise çok zor değil. main içindeki sonsuz döngüde sensör ü kontrol edip sensör çıkış verdiğinde Timer0 kesmesini aktif edip tanımladadığınız Global sayac değişkenini saydırırsınız. döngü içinde tekrar sensör aktif olursa sayac değişkeninin içeriğini örnekzaman1 adlı değişkene yükleyip, sayac değişkenini sıfırlarsınız. bu şekilde istediğiniz kadar örnekleme alabilirsiniz.

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol