Robotik Kodlamada Kullanılan Programlar (Geliştirme Ortamları)

RobotikForum

RF Admin
Yönetici
19 Şub 2020
84
48
13
Balıkesir
www.robotikforum.net
Konu kodlama olunca bir sürü editör ve İDE mevcut bu yazımızda Robotik Kodlamada Kullanılan Programlar'ı sizin için derledik.

Arduino IDE

Robotik Kodlamada Kullanılan Programlar.png
Robotik kodlamada en çok popüler olan geliştirme kartı Arduino'dur. Arduino IDE ise Arduino geliştirme kitleri için tasarlanan ve yazdığınız kodların derleme işlemini ve bilgisayardan USB kablo ile Arduino kitine yükleme işlemlerini gerçekleştirmektedir. Arduino ile kodlama yaparken c ve c++ kullanılır. Yukarıda Arduino IDE arayüzünü görebilirsiniz. Aşağıda bulunan bağlantıdan Arduino IDE'yi indirebilirsiniz.

Arduino IDE İndir


BlueJ IDE

Raspberry pi kodlama programı.png

Sırada BlueJ IDE var. BlueJ IDE Raspberry Pi Kodlamada (Programlamada) 1. sırada yer alan ve kullanılan IDE'dir

BlueJ IDE temel olarak Java programlama dili için geliştirilmiş bir geliştirme ortamıdır yani IDE. Eğitim için geliştirilmiş olan BlueJ IDE programlamaya yeni başlayan ve ya öğrenmekte olan kişiler için JDK (Java Development Kit sürüm 3.14) ile kullanılmaktadır. Yukarıda BlueJ IDE arayüzünü görebilirsiniz aşağıdan ise. BlueJ IDE indirebilirsiniz. Ayrıca JDK (Java Development Kit sürüm 3.14)' da indirebilirsiniz.

BlueJ IDE İndir

JDK (Java Development Kit) İndir

SEGGER Embedded Studio
SEGGER Embedded Studio.png

SEGGER Embedded Studio geliştirme ortamı diğer bazı geliştirme ortamları kod kısıtlama durumu olmadığı için diğer IDE lere göre daha çok tercih ediliyor. SEGGER Embedded Studio'nun iki sürümü bulunmakta bir ücretli sürüm bir de ücretsiz sürüm bu iki sürüm karşılaştırıldığında aslında çokta fazla kısıtlama bulunmadığını olan kısıtlamalarında küçük noktalarda olduğunu görebilirsiniz. SEGGER Embedded Studio daha çok STM32 Geliştirme kartı için kullanılan bir geliştirme ortamıdır yukarıda arayüzü görebilir aşağıda ki bağlantıdan indirebilirsiniz.

SEGGER Embedded Studio İndir

Bu saydığımız 3 IDE ve altında açıklamasında eklediğim geliştirme kartları arasında en çok kullanılanları. Sizin kullandıklarınızı da merak ediyorum benimle paylaşabilirsiniz ve konuya ekleyebiliriz.
 
Son düzenleme:

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol