Radyo modemin iletişim frekansını nasıl arttırılır?

B

butti

Ziyaretçi
merhabalar aklıma takılmış bir durum var tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. i̇halar için telemetri verisi göndermek için kullandığımız radyo modemler(örnek olarak rfd900) var bu modemler farklı güç ve frekansta bulunmakta. takıldığım nokta,900 mhz frekansında çalışan radyo modemin iletişim mesafesini arttırmak için gsm sinyal güçlendirici kitlerini kullansam işimi görür mü ? farklı uygulamalar için bu tarz bir deneme yapan var mı acaba?

B

By_tozi

Ziyaretçi
gsm sinyal güçlendirici nedir bilmiyorum. ancak 174mhz den sonraki frekans için güç transistörleri oldukça pahalı. bu transistörlerden birini google dan bulun, sonra bunun özelliklerini yine google dan bulun. bu sayfada şemayı göreceksiniz. oldukça basit şemalardır. ancak bu transistörler genelde "ali express" (çin) den alınır. 10mw giriş'e, 1w çıkış alabilirsiniz. 1w gücün yayın sahası (gökyüzüne) 20km dir.

B

butti

Ziyaretçi
gsm sinyal güçlendirici nedir bilmiyorum. ancak 174mhz den sonraki frekans için güç transistörleri oldukça pahalı. bu transistörlerden birini google dan bulun, sonra bunun özelliklerini yine google dan bulun. bu sayfada şemayı göreceksiniz. oldukça basit şemalardır. ancak bu transistörler genelde "ali express" (çin) den alınır. 10mw giriş'e, 1w çıkış alabilirsiniz. 1w gücün yayın sahası (gökyüzüne) 20km dir.
dediğiniz devreleri araştıracağım,ilginize ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. denemek istediğim yer istasyonumda ve uçağımda bulunan rfd900 radyo modemi(1w anten çıkış gücü var) gönderdikten sonra, yer istasyonum ve uçak arasına yerleştireceğim sinyal arttırıcı(arttırıcı-tekrarlayıcı olarak çalışıyor) sistemi kullanarak telemetri mesafemi arttırmak,hazır sistemlerde gsm için üretildiğini yazdığından kullanmak istediğim sistemin frekanslarını da tekrarlar mı diye tereddüte düştüm.bahsettiğim sistemlerin linkini grup kurallarında ki reklama girebileceğinden paylaşmıyorum ama gsm signal booster olarak aramada karşınıza çıkıyor.

C

cakirca

Ziyaretçi
kullandığım radyo modemin (rfd900) sitesinde iki anten çeşidi için 50 ohm olarak verilmiş.kazanç değeri olarak 2.1 dbi ve 3 dbi iki çeşit antenle beraber kullanıyorum.
o zaman transponder kullanmalısın ancak dikkat etmen gereken bir sorun telsiz kanunu. eğer güç limitlerini aşarsan lisans alman gerekir.eğer lisans almadan yüksek güç kullanırsan çeşitli suçlamalara maruz kalabilirsin.

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol