Pir sensörü çıkışını kart üzerinde nereye bağlamalıyım?

• Konbuyu başlatan cakirkeyif
  • Başlangıç tarihi
C

cakirkeyif

Ziyaretçi
Arkadaşlar aşağıdaki kartı aldım. Pir sensoru bağlayıp. Pir sensoru gördüğünde play. Kaydetilen sesi çalmasını istiyorum. Lakin. Pir sensorunun çıkışını kart üzerinde nereye vereceğimi bulamadım. Nette araştırdım ama bir sonuca ulaşamadım. Yardımcı olabilecek Bilgisi olan varmı?

Ekli dosyayı görüntüle 241

C

cokardes

Ziyaretçi
Takipteyim. Ama öyle al direk bağla olmaz işlemciden pir in on state ini tespit edip sonra mesela 10sn rec butonuna basılı tut diyeceksin. rec butonunu sök oraya işlemciden gelen pini bağla 1 0 çıkış ver ses kayıt süresi ne kadarsa pull down direnci de gerekebilir emin degilim.

C

cakirkeyif

Ziyaretçi
Takipteyim. Ama öyle al direk bağla olmaz işlemciden pir in on state ini tespit edip sonra mesela 10sn rec butonuna basılı tut diyeceksin. rec butonunu sök oraya işlemciden gelen pini bağla 1 0 çıkış ver ses kayıt süresi ne kadarsa pull down direnci de gerekebilir emin degilim.
Rec yapıyorum kayıtta sorunum yok. Playe basınca normal çalışıyor. Pir sensorunu anahtar gibi kullanılıyor diye biliyorum. Lakin hangi giriş olduğunu bulamadım.

D

deadache

Ziyaretçi
resimde görülen isd devresi. en basit mantıkta adresleme yapmadan REC basılı tutulduğunda sesi kaydeder. PLAY butonuna baaıldığında Kaydedilen sesi çalar.nasıl bir PIR sensör kullanıyorsunuz bilmiyorum ama alarmlarda kullanılan PIR sensörlerde algılama yapıldığında GND veya +12v çıkış verir. sizde bu çıkışa uygun olarak pnp veya npn transistörle play butonuna bağlı pini sürerek kayıttan çaldırabilirsiniz.

C

cakirkeyif

Ziyaretçi
resimde görülen isd devresi. en basit mantıkta adresleme yapmadan REC basılı tutulduğunda sesi kaydeder. PLAY butonuna baaıldığında Kaydedilen sesi çalar.nasıl bir PIR sensör kullanıyorsunuz bilmiyorum ama alarmlarda kullanılan PIR sensörlerde algılama yapıldığında GND veya +12v çıkış verir. sizde bu çıkışa uygun olarak pnp veya npn transistörle play butonuna bağlı pini sürerek kayıttan çaldırabilirsiniz.
Bendeki sensör daha farklı bağlayacağım pini bulamadım. playın pini hangisi?

D

djsevgilim

Ziyaretçi
@cakirkeyif isd 1760 entegresinin play pini 23. pin imiş. bu pini GND ye çekerek ses kaydını çaldırıyormuş. PIR sensörünüz algılama yaptığında 3.3v lojik çıkış veriyormuş. bu bilgilere ürünlerin datasheetlerine ve açıklamalarına bakarak ulaştım. 2 tane hazır modül alarak kalan kısmındada başkalarından yardım alarak bir yere varamazsınız. size tavsiyem temel elektronik ve arduino ile uğraşıcaksanız digital elektroniği temel seviyede öğrenmeniz.

E

egemen

Ziyaretçi
play pinine 4N35 tarzı bir optocupler bağlarsanız istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. iyi çalışmalar

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?