nrf24l01 kullanımı

acipinarli

Yeni Üye
17 Mar 2019
4
1
0
türkiye
Cinsiyet
Erkek
Merhaba. Hayırlı günler. Size bir sorum olacak. nrf24l01 modülünü gördüm ve aklımda olan bir projede ihtiyacımı karşılayacak özelliklere sahip olduğunu düşünüyorum. Kısaca şöyle anlatayım; Verici arduino'ya bağlı 5 adet buton olacak ve her buton farklı bir arduino üzerinde farklı işlemler yapacak. Mesela 1. butona basınca 1. alıcı ked yakacak, 2. butona basınca 2. alıcı bir servo çalıştıracak. bu şekilde her arduino farklı iş yapacak. 2 arduinoyu kendi arasında konuşturabiliyoruz. O konuda çok kod var ama bir arduinodan çoklu kontrolü bir türlü bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
Kafamdaki sorular şunlar:
1. Verici arduinoya 5 tane kanal tanımlayacağız ama bu kanal numaraları 0xE8E8F0F0E1LL formatında olduğu için bunların özel bir anlamı var mı yoksa kendimize göre mi belirliyoruz.
2. const uint64_t kanal= 0xE8E8F0F0E1LL; gibi bir tanımlama yaparken her arduino için farklı kanal değişkenleri mi yapacağız? (kanal1, kanal2, kanal3 ... gibi)
3. radio.openWritingPipe(kanal1); diye buna veri göndereceğimiz setup bölümüne
radio.openWritingPipe(kanal1);
radio.openWritingPipe(kanal2);
radio.openWritingPipe(kanal3);... şeklinde tanımlama mı yapacağız?

birden çok nrf24 ile iletişim kuran bir proje bağlantı şeması ve kodu nerede bulabilirim. Sizde varsa yardımcı olabilir misiniz?
kafanızı şişirdiysem kusura bakmayın.
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?