Nasıl Arduino Uzmanı Olunur ?

S

scorpion

Ziyaretçi
Arduino_Uno_-_R3.jpg
Arduino'yu profesyonel bir şekilde öğrenip güzel projeler üretmek istiyorsanız bu makalemizi dikkatlice okuyun.
1) İlk olarak Arduino nedir, nasıl kullanılır ve neler yapabilirsiniz gibi soruların cevaplarını BURAYI dikkatli bir şekilde okuyarak fikir sahibi olun.

2) Sonra ise butona bastığınızda 3 kez yanıp sönen, 2.kez bastığınızda ışığın sürekli yanmasını sağlayan ve 3.kez bastığınızda ise ışığı kapatabileceğiniz basit ama temeli öğrenmeniz açısından çok fayda sağlayacak olan bu uygulamayı yapın.

3) Led'lerin sırasıyla yanıp sönmesini sağlayan uygulamayı yapın. Örnek olarak bu şekilde:

4) Tarayıcınızdan, Youtube üzerinden veya Arduino kitabı aldıysanız örnek kodları inceleyin. Android ve iPhone telefonlarda kullanabileceğiniz Arduino programlarını indirerek de örnek kodları inceleyebilirsiniz.

5) Arduino' eğitim kitabı aldıysanız eğer, kitapta yazan her bilgiyi dikkatlice okuyup kavrayın ve kitapta yazan bilgileri mutlaka ama mutlaka kendiniz deneyin. Örneğin kitapta yazan bir kısım kodun ne işe yaradığını anladıktan sonra siz de Arduino üzerinde yazarak çalıştırın.

6) Artık Arduino hakkında temel bilgiye ve fazlasına sahip oldunuz. Bundan sonrasında yapmak istediğiniz bir projeyi kafanızda belirleyin ve bu projenin benzerlerini internet üzerinden araştırın. Nasıl yapılmış, hangi malzemeler kullanılmış bunlar hakkında fikir sahibi olursunuz ve böylece kendiniz üreteceğiniz başka benzeri olmayan bir projeyi yaparken de zorluk çekmezsiniz.

7) Seçtiğiniz projeye uygun olarak bir Arduiono eklentisi alın. (GSM Shield, Ethernet Shield vb. gibi) Ardından Arduinonun kütüphanesini ve internet ile bağlantısı olan tüm Arduino kütüphanelerini inceleyin.

8) Bir akım sensörü satın alarak bunu yapacağınız donanıma uygulayın.

9) Tasarladığınız donanımı Protoshield'e uygun hale getirdikten sonra kendi Arduino Shield'inizi yapmış olacaksınız.

10) Sonunda oluşturduğumuz Arduino ile akım sensörü Shield'ini kendi Arduino'muza entegre ederek haberleşip haberleşmediğini kontrol edin. Verilerin gelip gittiğinden ve doğru bir şekilde bilgi akışı sağlandığından emin olduktan sonra Arduino'nuzdan Twitter'a veri göndermeniz gerek. Bunu da internet üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz.

11) İnternet üzerinden bulduğunuz kodlar içerisinden işinize yarayanları proje klasörünüzdeki örnek kod parçaları bölümünde tutabilirsiniz.

12) Ve son olarak bulduğunuz kod parçalarını entegre ederek çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Çalışan kodlardan birini ana koda entegre ettikten sonra Arduino Shield'imize gelen veriyi Twitter'la haberleşen kod parçasına entegre edin.
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol