Mozilla Common Voice projesi

Seelenkind

Yeni Üye
Platin Üye
3 May 2020
26
21
3
Almanya
www.hilmi-soenmez.com
İsim
Hilmi Sönmez
Cinsiyet
Erkek
Herkesin konuşma özellikli uygulamaları eğitmek için kullanabileceği açık kaynaklı, çok dilli bir ses veri kümesi oluşturuyoruz.
Halka açık, büyük ses veri kümelerinin makine öğrenimi tabanlı konuşma teknolojisinde yeniliği ve sağlıklı ticari rekabeti teşvik edeceğine inanıyoruz. Common Voice’un çok dilli veri kümesi, zaten türünün herkese açık olan en büyük ses veri kümesidir ancak tek veri kümesi değildir. Bu sayfaya, diğer açık kaynaklı ses veri kümeleri için bir referans kaynağı olarak bakın ve Common Voice büyümeye devam ettikçe, sürüm güncellemelerimiz için bir ev olarak bakın. 1594420399998.png
Bu Common Voice veri kümesinde neler var?
Veri kümesindeki her kayıt benzersiz bir MP3 ve buna karşılık gelen metin dosyasından oluşur. Veri kümesinde kaydedilen 7.226 saatin çoğunda, konuşma tanıma motorlarının doğruluğunu eğitmeye yardımcı olabilecek yaş, cinsiyet ve aksan gibi demografik meta veriler de bulunur. Veri kümesi şu anda 54 dilde 5.591 onaylı saatten oluşuyor ancak her zaman daha fazla ses ve dil ekliyoruz. Dil istemek veya katkıda bulunmaya başlamak için Diller sayfamıza bakın.

Neden Common Voice?
Common Voice, Mozilla'nın makinelere gerçek insanların nasıl konuştuğunu öğretme girişiminin bir parçasıdır. Common Voice veri kümesine ek olarak, Deep Speech adlı açık kaynaklı bir konuşma tanıma motoru da geliştiriyoruz.
Bu projelerin her ikisi de dijital konuşma ayrımını kapatma çabalarımızın bir parçası. Ses tanıma teknolojileri cihazlarımıza insani bir boyut getiriyor ancak geliştiricilerin bunları oluşturmak için çok büyük miktarda ses verisine ihtiyaçları var. Şu anda, bu verilerin çoğu pahalı ve tescilli. Ses verilerini özgür ve herkese açık hale getirmek ve verilerin gerçek insanların çeşitliliğini temsil ettiğinden emin olmak istiyoruz. Birlikte ses tanımayı herkes için daha iyi hale getirebiliriz.


Mozilla Fondation'un bulut sistemine bağlı olmadan lokal veri tabanlı ses sentezi çalışmasına katkıda bulunmak isterseniz bu linki takip edebilirsiniz.
Ne kadar çok katılım o kadar kaliteli ses sentezi demektir.
https://voice.mozilla.org/tr
 
Son düzenleme:

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?