Motoru devreye aldığımda tüm zamanlar bozuluyor

• Konbuyu başlatan function
  • Başlangıç tarihi
F

function

Ziyaretçi
Dalgıç motorlarıyla ilgili bir uygulama yapıyorum. 6v mini dalgıç motor kullanıyorum. gerçek zamanlı saat modülünün saniyesi ile saniyelik şu akıtıyorum. tüm değerlerim seri monitörda doğru çalıştığı halde motoru devreye soktuğumda saatteki tüm zamanlarım bozuluyor, değişkenler sıfırlanıyor daha da düzelmiyor. (motor yerine led koyduğumda herşey yolunda gidiyor)a caba nerde hata yapıyorum?

B

barbartete

Ziyaretçi
Motor, güç kaynağı kapastesinin üstünde aşırı akım çekiyor olmasın.

B

By_tozi

Ziyaretçi
Oluşan e.m. alanlar parazit oluşturabilirler.. Bu yüzden kabloları ve kartı ekranlamak iyi olacaktır. Ayrıca motorun beslemesini de ayırın. Parazitlere engel olmak için optocoupler da kullanabilirsiniz...

F

function

Ziyaretçi
Oluşan e.m. alanlar parazit oluşturabilirler.. Bu yüzden kabloları ve kartı ekranlamak iyi olacaktır. Ayrıca motorun beslemesini de ayırın. Parazitlere engel olmak için optocoupler da kullanabilirsiniz...
Optocupler nedir nasıl kullanırım Ekranlamak ne demek

C

canis

Ziyaretçi
Kablolarınız blendajlı tipten olsun. Elektronik devreler metal kutu içinde olsun. Blendajları ve kutuyu topraklayın.

C

cokardes

Ziyaretçi
Ters bir diyot takın motorun + - bacaklarına ayrıca besleme kaynağını mutlaka ayırın ve gndsini arduinoyla birleştirin. Besleme kaynağınız yeterli mA sağlıyor olduğundan emin olun.

F

function

Ziyaretçi
Besleme kaynağı ayrı.motor gndsi arduino gnd ile birleştirildi.ters diyot olayı hem.+ hem - bacağa ayrı ayrı mı yapılacak

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?