Motor sürekli 0 ile 30 derece arasında dönebilir mi?

• Konbuyu başlatan barbartete
  • Başlangıç tarihi
B

barbartete

Ziyaretçi
Step motoru sürekli 0 ile 30 derece arasında döndürebilir miyim? Bunun için kodlar mevcut ise paylaşabilir misiniz.. servo motor gibi kullanmak istiyorum.

B

beyaz

Ziyaretçi
Step motoru sürekli 0 ile 30 derece arasında döndürebilir miyim? Bunun için kodlar mevcut ise paylaşabilir misiniz.. servo motor gibi kullanmak istiyorum.
Önce step motorunuzun adım aralığını bilmeniz gerekir. Aşağıda bir örnek veriyorum. 1,8 derecelik adım atan step motora ait. Dolayısı ile 360 dereceyi (1 tam devir) 200 adımda atıyor. Örnek olarak sizin 30 derecenizi alalım. 30 derece x 1,8 adım = 54 adımda tamamlıyor. Siz, motorunuzun adımına göre 1,8 dereceyi değiştirin. Motor aşağıdaki kodda, 0-360 derece döner. 500ms bekler sonra 360-0 derece döner. Seri monitörden izleyebilirsiniz.

C++:
#include <Stepper.h>
const int stepsPerRevolution = 200;
Stepper myStepper(stepsPerRevolution, 9,10,11,12);

void setup() {
myStepper.setSpeed(60);
Serial.begin(9600);
}

void loop() {
Serial.println("saatyonu");
myStepper.step(stepsPerRevolution);
delay(500);
Serial.println("saat_yonunun_tersi");
myStepper.step(-stepsPerRevolution);
delay(500);
}

• Beğen
Tepkiler: seyyarbilimadamı
C

cakirca

Ziyaretçi
Bu dil c++ mı bu kot ile step motora tam anlamıyla hakim olunur mu yani 0101 ,1001 şeklinde ve bir sonraki koda geçiş süresi ile motor hızı belirmesi gerekir mi bilgi edinmek için soruyorum

B

beyaz

Ziyaretçi
Bu dil c++ mı bu kot ile step motora tam anlamıyla hakim olunur mu yani 0101 ,1001 şeklinde ve bir sonraki koda geçiş süresi ile motor hızı belirmesi gerekir mi bilgi edinmek için soruyorum
C tabanlı Wiring adlı bir dil. Dediğiniz gibi 0101 şeklinde dijital çıkışları LOW ve HIGH yapabilirsiniz.

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?