Mesafe Sensör tavsiyesi

Nasreddin Hoca

Yeni Üye
2 Ocak 2019
13
7
0
Ankara
Merhaba Arkadaşlar,

fotoğraftaki plâstik blok, step motor sayesinde ileri geri hareket edecek. Başta ve sondaki demir bloklara çarpmaması için sensör mü yoksa buton mu tavsiye edersiniz?

Çok hızlı hareket edeceği için butonu da krabilir. Motorun anında durması lazım. Sensör olacaksa da tepkimenin yine hızlı olması gerekir. Yada 1 cm kala motoru yavaşlatmalıyım.

Daha önce bu sistemi demiri 2mm den algılayan sensör ve dc motor ile denedim. Sensör plastiğin üzerine yapıştırdığım demiri algılıyordu. Ancak dc motor elektiriği kestikten sonra az daha hareket ediyordu. Bu nedenle step motor kullanmak zorunda kaldım. Mecburende arduino öğrenmeye çalışıyorum. Ama çok zevkliymiş.

Eğer sensör tavsiye edecekseniz hangi marka ve modeli tavsiye edersiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 391

Nasreddin Hoca

Yeni Üye
2 Ocak 2019
13
7
0
Ankara
HC-SR04 ü araştırırken ilk önce olmaz diye düşündüm. Çünkü en az 2 cm yi görüyormuş. Ancak motorun bağlı olduğu demir bloğa monte edersem olur. Böylelikle örneğin 17.24 cm ye geldiğinde servo motoru durdurmasını yazabilirim.

Aklıma takılan şunlar, sensör ne kadar hızlı algılar. 17.24 cm ye geldiğinde Motora dur denildiğinde hemen dururmu?

Nasreddin Hoca

Yeni Üye
2 Ocak 2019
13
7
0
Ankara
Teşekkürler üstadım. Yay son aşamada yavaşlatır. Peki ses sensörü ne işe yarar? Ses sensörü de mi mesafe ölçmek için kullanılıyor yoksa.

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?