Machine Learning'te Classification(Sınıflandırma) Nedir, Nasıl Yapılır ?

Baran Açıkgöz

Data Science ve Machine Learning yazarı
22 Şub 2020
20
19
3
index.png
Bu yazımızda Supervised Learning başlığı altında Classification(Sınıflandırma) olgusunu inceleyeceğiz.

Classification(Sınıflandırma): Sonucun; "Evet/Hayır", "Kadın/Erkek", "Hasta/Sağlıklı" gibi ayrık değerler olduğu durumlarda kullanılır. Veri öğelerinin ait olduğu sınıfı belirtir. Bir giriş değişkeni için bir sınıf öngörür. Classificationda kullanılan modeller Lazy Learning(Tembel Öğrenme) ve Eager Learner(Hevesli Öğrenme) şeklinde iki ana başlık altında incelenebilir. Bir başka bakış açısında ise bu modeller; Lineer(Doğrusal) ve Non-Lineer(Doğrusal Olmayan)lar şeklinde incelenebilir. "k-nn(k-Nearest Neighbour)", "Decision Tree", "Naive Bayes" ilerleyen yazılarda inceleyeceğimiz modellere örnektir.

Bir sonraki konu Lazy and Eager Learning olacaktır, akabinde Regression kavramı incelenecektir.
 
  • Beğen
Tepkiler: RobotikForum

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?