Machine Learning(Makine Öğrenmesi) Nasıl Çalışır, Bilgisayar Nasıl Öğrenebilir ?

Baran Açıkgöz

Data Science ve Machine Learning yazarı
22 Şub 2020
20
19
3
Picture7.jpg
Bir önceki "ML(Machine Learning) nedir, ne yapar?" isimli yazıda ML' e giriş yapıp ne işe yaradığını anlatmıştık. Şimdi sıra nasıl yaptığında. Bilgisayarın, öğrenme yetisini nasıl kazandığını yukarıdaki resme dayanarak konu konu anlatacağım. Supervised(Denetimli) ve Unsupervised(Denetimsiz) öğrenmeler hakkında bilgi vererek başlayalım.

Supervised(Denetimli) Öğrenme: Bu yöntemde veri uzmanı bir kılavuz olarak hareket eder ve algoritmaya hangi sonuçlara varması gerektiğini öğretir. Supervised Learning sırasında algoritma; tıpkı resimli bir kitabı inceleyerek meyveleri öğrenmeye çalışan bir çocuk gibi, daha önceden etiketlenmiş ve önceden tanımlanmış bir çıktısı olan veri kümeleri ile eğitilir.

Unsupervised(Denetimsiz) Öğrenme: Meyveleri öğrenme aşamasındaki çocuk örneği üzerinden devam edecek olursak, Unsupervised Learning sırasında resimli kitapta meyvelerin adı yazmamaktadır. Çocuk; meyve adlarını ezberlemeden, renkleri ve desenleri gözlemleyerek meyveleri tanımlamayı öğrenir. Bir nevi, görüntüler arasında benzerlikler arar ve bunları gruplara ayırarak her bir gruba kendi yeni etiketini verir.

İki yöntemden hangisinin kullanılacağı amaca bağlıdır.

 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?