Led i belirli aralıklarla açıp kapatmak?

• Konbuyu başlatan peterpan
  • Başlangıç tarihi
P

peterpan

Ziyaretçi
Bir kod yazmak istiyorum ama olmuyor. Potansiyometre 1023 oldugunda led 2 kere yanıp sönecek ve bir daha yanmayacak. Diğer degerlerdede yanmayacak. Ama her 1023 olduğunda 2kere yanıp sönecek. Yazıyorum kodu lakin void loop olduğu için sürekli yanıp yanıp sönüyor. Nasıl yapabilirim?

R

resital

Ziyaretçi
Bir değişken koy led yandı mi diye. Şöyle bir akış şeması kullanabilirsiniz. Potansiyometre 1023 oldu ise ledyandi değişkeni 0 mi 1 mi diye bak. 0 ise led yak sonra değişkeni 1 yap. Değil ise bir işlem yapma.

P

peterpan

Ziyaretçi
Bir değişken koy led yandı mi diye. Şöyle bir akış şeması kullanabilirsiniz. Potansiyometre 1023 oldu ise ledyandi değişkeni 0 mi 1 mi diye bak. 0 ise led yak sonra değişkeni 1 yap. Değil ise bir işlem yapma.
Buna benzer bir şey yapınca 1023 olduğu zaman surekli yanıp sönüyor. Delaylar bir sure sonra durmuyor

Kod:
 durum=0
İf (potansiyo==1023){
int durum=0;
digitalWrite(led, HIGH);
delay(200);
digitalWrite(led, LOW);
delay(200);
digitalWrite(led, HIGH);
delay(200);
digitalWrite(led, LOW);
}
else{
digitalWrite(led, LOW);
}

N

navy

Ziyaretçi
bir değişken ekleyin leddurum diye başlangıçta 0 olsun, potansiyo metre 1023 olunca once değişken 0 mi diye kontrol etsin 0 sa ledi yaksın donra değişkeni 1 yapın. ayrica potansiyometre 1023 değilse leddurum un değerini 0 yapacak bir kod ekleyin.

R

radex

Ziyaretçi
Kodu void setup a yaz değer 1023 olunca led yansın sönsün birdaha yansın sonra sönsün komutunu ekle araya delay koyarak

P

peterpan

Ziyaretçi
Kodu void setup a yaz değer 1023 olunca led yansın sönsün birdaha yansın sonra sönsün komutunu ekle araya delay koyarak
Kodu yazıyordum ama surekli dönüyordu döngü durmuyordu. Void setupa olmaz diye yazmadım. Tamam deniycem

K

kemalcan

Ziyaretçi
Kod:
Sayac=0;
İf ( potdeger>=1016)
{
İf (sayac<2)
{Led yak;
Delay;
Led söndür;
Delay;
Sayac++;}
}
İf(potdeger<1016){sayac=0;}

Gibi bir dene

K

kemalcan

Ziyaretçi
Buna benzer iki if iç içe görmustum. Bunuda denerim.
1 koşul pot değeri tutuyorsa diye kontrol etmesi gerekiyor bir tane de yanma sayısını kontrol edecek. Döngülerle de olabilir ama bu şekilde başlarda anlamak daha kolay geliyor. Pot değeri olarak sınır değerler oynama yapabildiği için 1016 şeklinde yazdım herhangi bir özelliği yok o sayının.

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?