LDR(Işık Sensörü) Nedir?

RobotikForum

RF Admin
Yönetici
19 Şub 2020
83
48
13
Balıkesir
www.robotikforum.net
LDR (Işık Sensörü) LDR(Işık Sensörü) kısaca ışığa göre tepki veren bir sensördür diyebiliriz yani LDR(Işık Sensörü) ışığa duyarlı bir devre elemanıdır. LDR(Işık Sensörü) ters orantılı olarak çalışmaktadır bu demek oluyor derseniz ışık azken direnci artıyor ışık çokken direnci azalıyor demek oluyor. Böyle bir özelliğe sahip olduğu için de LDR(Işık Sensörü) bir devrede aç kapa yani on-off görevini üstlenebilmektedir. Günlük yaşamımız da ise LDR(Işık Sensörü) alarmlar, anahtarlama cihazlar, sokak aydınlatmaları gibi cihazlarda kullanılmaktadır.
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?