L298N Motor Sürücüsü Sorunu

Urungu

Yeni Üye
28 Ocak 2019
5
0
0
Sakarya, Turkey
Merhabalar, ekte ki devrenin aynısını kurup ilgili bağlantıların kodunu yükleyecektim ki öncelikle motorları sürücü üstünde denemek istedim. L298N'e motorları bağlayıp güç girişlerine 1,5 Volt'tan 4xAA pilden güç verecek şekilde bağladım. Ancak ne yaptıysam motorlar hiç bir şekilde çalışmadı.

Denediğim şeyler:
-DC Motorlara dışarıdan pil ile veya Arduino'nun 5V ve GND çıkışlarından güç verdiğimde motorlar çalışıyor.
-Arduino'nun pinlerinde herhangi bir bağlantı sorunu yok deneyerek anladım.
-Yaptığım bağlantılarda kısa devre yaptırabilecek herhangi bir bağlantı sorunu yok.

Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.

GELİŞME:
-Aynı düzeneği tekrar kurduğumda prize bağlı 5V1A adaptörden Arduino'ya güç verdiğimde tüm motorlara güç gidiyor, ancak kare 9V pili Arduino'ya bağladığımda aynı hatayı alıyorum. Şu an ki sorunum ise bunu çözmek, yardımcı olabilecek herkese müteşekkir olurum.

Ekli dosyayı görüntüle 568

Son düzenleme:

Evrenz

Yeni Üye
27 Ocak 2019
11
7
0
Mersin
Çok bilgili değilim ana motora ve arduinoya ayrı ayrı güç vermek gerekiyor ben 2x9v ile 2 motoru anca çalıştırıyorum biri sürücü karta biri arduinoya

• Beğen
Tepkiler: RobotikForumx

Evrenz

Yeni Üye
27 Ocak 2019
11
7
0
Mersin
Sorun pilde bence çok hızlı bitiyorlar. Duracell 9v bile sadece motora bağlı 10 dk çalışmıyor. Diğer markaları hiç deneme bile.

Evrenz

Yeni Üye
27 Ocak 2019
11
7
0
Mersin
Pille deneme yapma hocam güç kaynağı ile dene adaptör falan baktın sistem çalışıyor o zaman sıfır duracell ile çalıştır çünkü denerken bile pili bitiriyor motorlar. Biten pili atma motorları çalıştırmaz belki ama bir çok cihazı çalıştırır.

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol