Kendi sensörünü kendin üret

Seelenkind

Yeni Üye
Platin Üye
3 May 2020
24
18
3
Almanya
www.hilmi-soenmez.com
İsim
Hilmi Sönmez
Yeri geliyor projelerimiz için almak istediğimiz sensörler ateş pahası fiyata satılıyor, yeri geliyor piyasada bulunmuyor, yeri geliyor istediğimiz hassaslıkta ölçüm yapmıyor.
İşte bu yüzden son günlerde kendi sensörünü kendin yap konusuna biraz kafa yordum ve elde bulunan elektronik malzemeler ile nasıl sensör yapılabilir, bu konuda araştırmalar yaptım.
İlk aklıma gelenlerden havadaki partükül madde miktarı ölçümü için piyasada bulunan sensörlerin çalışma yöntemleri oldu. Bu konu biraz daha kapsamlı olduğu için sonraya erteledim.

Şimdi kağıt üzerinde hazırladığım bir projeyi hayata geçirmek istiyorum, malzemeleri temin edebilirsem. 10mm mesafeyi mikrometre hassaslığında ölçmeyi amaçlıyor.

0-1000 Ohm potensiyometre 10 Ohmluk ön direnç ile birlikte 100 Ohmluk direnç ile voltage divider şeklinde tasarlayıp mesafeye göre çıkan voltajı Arduino gibi mikro işlemcilere okutup mikrometre düzeyde ölçüm yapmak mümkün olabilir. Kullandığınız slider ptansiyometreye göre farklı dirençler kullanarak aynı sonuca ulaşabilirsiniz.
10-1010 Ohm dirence göre voltage divider prensibine göre 0.45 V - 4.55 V arası voltaj verecektir. Bu da AD dönüştürücü ile Arduinoya 92 - 931 arası değer olarak okutulacaktır.

0.45 V / 5 V X 1023 = 92 , 4.55 V / 5 V X 1023 = 931 , 931 -92 = 839

Bu voltajı arduinoya analogRead(A0) ile okutup mapfloat fonksiyonu ile 10 mm / 839 = 0.0120 mm hassaslığında okutmak mümkün olabilir. (kullanılan potansiyometrenin kalitesine göre)

olcum=analogRead(A0);
mesafe = mapfloat(olcum,92,931,0,10);

slider.jpg
slider potensiyometre
https://www.ozdisan.com/electromechanical-components/potentiometers-and-variable-resistors/slide-potentiometers/F101N-B1K-L5C

Örnek video 1
Örnek video 2

float mapfloat(long x, long in_min, long in_max, long out_min, long out_max)
{
return (float)(x - in_min) * (out_max - out_min) / (float)(in_max - in_min) + out_min;
}
linear slider.png

Son düzenleme:

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?