Çözüldü Halk bandı telsiz?

• Konbuyu başlatan dante
  • Başlangıç tarihi
D

dante

Ziyaretçi
Arkadaşlar elime böyle bir halk bandı telsiz geçti ama anteni yok. Acaba buna anten niyetine 1 2 metrelik kalın bir tel bağlasam verim alabilirmiyim? Bir diğer sorumda bu telsizler günümüzde ne kadar kullanılıyor?

Ekli dosyayı görüntüle 338

• Beğen
Tepkiler: RobotikForumx

seyyarbilimadamı

Saygı Değer Üye
Paylaşım Ekibi
24 Ara 2018
567
43
0
istanbul
Meraklıları kullanıyor. Telsiz hangi frekansta çalışıyor on göre anten boyunu hesaplayalım. Ama 1 metrelik tel de işinizi görür.

C

ceydak

Ziyaretçi
anten düzgün olmazsa sarkma denilennolay olur. komşuların karasal radyo veya tv izlerken senin konuşmalarını duyar

C

csenel

Ziyaretçi
Verim alamazsın 27 mhz de çalışan antenbağlaman gerekir. Halen az da olsa kullananlar var antenibağladıktan sonra 21. kanala ayarla hava şartları uygunsa birilerini duyarsın.

D

dostsevket

Ziyaretçi
300.000 / çalışılacağın frekenas çıkan sonuç tam dalga cinsinden olur sonra onu 2 ye böl hocam yarim dalga ve bunu 50ohm rf anten kablosu ile hem şase hem canli uca bağlayın çatı da herhangi bir yüksek noktaya gererek dipol anten olarak çalışacağıniz frekansta gönül rahatlığı ile çıkış yapabilirsiniz yanlız cihazin gücü muhtemelen 3 ila 5watt arası ancak şehir içi haberleşme yapılır güç yetersiz olduğu için. Amatör telsiz cilik hakkinda araştırma yapmanızı hatta olmanızı cani gönülden isterim. Hayırlı günler

D

dante

Ziyaretçi
300.000 / çalışılacağın frekenas çıkan sonuç tam dalga cinsinden olur sonra onu 2 ye böl hocam yarim dalga ve bunu 50ohm rf anten kablosu ile hem şase hem canli uca bağlayın çatı da herhangi bir yüksek noktaya gererek dipol anten olarak çalışacağıniz frekansta gönül rahatlığı ile çıkış yapabilirsiniz yanlız cihazin gücü muhtemelen 3 ila 5watt arası ancak şehir içi haberleşme yapılır güç yetersiz olduğu için. Amatör telsiz cilik hakkinda araştırma yapmanızı hatta olmanızı cani gönülden isterim. Hayırlı günler
hocam öncelikle teşekkür ederim, amatör telsizcilkle ilgili az çok bir bilgim var lakin yaşadığım şehirde kıyı emniyeti müdürlüğü olmadığı için belge alma fırsatım olmadı. Bahsettiğiniz dizaynı tam olarak kafamda canlandıramadım amaaraştıracağım, anca şehir içi haberleşme yapılırı dediniz bu 3 4w lık aletin menzili ne kadar olur?

D

dostsevket

Ziyaretçi
hocam öncelikle teşekkür ederim, amatör telsizcilkle ilgili az çok bir bilgim var lakin yaşadığım şehirde kıyı emniyeti müdürlüğü olmadığı için belge alma fırsatım olmadı. Bahsettiğiniz dizaynı tam olarak kafamda canlandıramadım amaaraştıracağım, anca şehir içi haberleşme yapılırı dediniz bu 3 4w lık aletin menzili ne kadar olur?
kıyı emniyeti sınavlarını merkez olmayan yerlerde çeşitli meslek liselerinde yapmakta sınav zamanlarında okulları takip edin kegm yayınlayacaktir. Antenin semasini altta paylaştım canlı uca yarim dalga saseye yarim dalga kablo gerilecek. Yaptığınız anten ile fm olarak ancak şehiriçi ve yakın çevre ancak görüşme yapılabilir. 21.kanal fm olarak genellikle TÜRK istasyon lar tarafından kullanılıyor ama kac khz de bilmiyorum tam ayrıntılı

erkangulen

Yeni Üye
30 Kas 2018
4
0
0
bursa"
Antensiz gönderme yapmayın bu cihaz için zararlıdır.orjinal anten yoksa araç radyo anteni işinizi görecektir.(orjinal.anten kadar verim alamazsiniz) ama karşınızda kimseyi bulamayabilirsiniz.

E

esers

Ziyaretçi
Bu yaşta bir CB'nin sadece AM olma ihtimali kuvvetli. Öyleyse pek işimize yaramayacak, artık FM kullanılıyor CB'de.

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?