DC düşürücüler ile ilgili aklıma takılan bir soru?

• Konbuyu başlatan sadem
  • Başlangıç tarihi
S

sadem

Ziyaretçi
Merhabalar arkadaşlar aklıma takılan birkaç soruyu sormak istiyorum dc - dc düşürücüler de regülatör kullanıyoruz ve buda düşüm farkını ısıya çeviriyor fakat harcanan güç çıkış voltajımız kadar oluyor bunu kayıp yaşamadan yapabilir miyiz aynı şekilde dc-dc yükselticilerde de nasıl yapabiliriz. Teşekkürler.

A

arduinoman

Ziyaretçi
Ayarlı zener diyod icadbolursa senin tüm sıkıntıların çözülür. Ya da önce ac ye çevirip gefilim değerini ona göre değiştirip tekrar dc ye çevirebilirsin bu da çok ekonomik değil

A

archell

Ziyaretçi
Buck converter boost converter arastir. Verim yuzde70 in ustunde

B

berkayeva

Ziyaretçi
Buck converterı çok fazla kişi söylemiş en verimli olanı bu zannedersem

C

cokardes

Ziyaretçi
SMPS devreler var yüzde 100 verimli olmasa da yüzde 90 a yakın verimli . Örnek olarak düşürücü olarak LM 2576 , LM 2596 , XL 4015...vs Yükseltici olarak LM 2577, XL 6009 ...vs

A

artemis

Ziyaretçi
Dc to dc booster devreleri dc gerilimi istenilen dc seviyeye yükseltir. Bu devrelerinde tipleri vardır. Yüksek verimle çalışan tasarımlar mevcut. İnternette dc booster diye arat çok sayıda olduğunu görürsün. Teknolojiside güç elektroniğinin konusudur.

S

sadem

Ziyaretçi
Dc to dc booster devreleri dc gerilimi istenilen dc seviyeye yükseltir. Bu devrelerinde tipleri vardır. Yüksek verimle çalışan tasarımlar mevcut. İnternette dc booster diye arat çok sayıda olduğunu görürsün. Teknolojiside güç elektroniğinin konusudur.
çok fazla var elimde bile 3 tip dc dc booster var ama hangisinin verimli olduğunu anlamak için ne yapmam gerekli avometre ile çekilen amper değerlerinimi karşılaştırmam gerek

B

berkayeva

Ziyaretçi
Bir gerilim cinsini veya seviyesini bir başka cins veya seviye ye dönüştürdüğünüzde muhakkak dönüştürücü üzerinde bir takım kayıplar yaşanıyor. Bu kayıplar başlıca ısı, manyetik akı, hava, sürtünme (histerisis), aktif komponentlerin çalışmak için tükettiği enerjiler vs. gibi nedenlerden meydana geliyor. kayıpları aza indirmenin en iyi yöntemi beslemeden önceki şebekenin ve beslemeden sonraki yükün karakteristik özelliklerine göre beslemeyi seçmek veya tasarlamaktan geçiyor. basitçe örnek vermek gerekirse; otomobilde cep telefonunuzu şarj etmek istiyorsunuz. çakmak prizinden bir evirici devre ile ac 220v alıp sonra duvar tipi şarj cihazını bağlayıp şarj etmeyi mi? yoksa araç tipi şarj cihazı kullanmayı mı seçersiniz? eğer bu ikisi arasında seçim yapma şansınız varsa çakmak tipi şarj cihazını tercih etmelisiniz. çünkü araç tipi evirici devre eğer çok kaliteli değilse %50 gibi bir verimde çalışacak ve üstüne üstlük birde şarj cihazındaki kayıplar eklenecek. bu da size daha çabuk bitecek bir akü veya fazladan yakıt harcamanıza maal olacak. dediğim gibi beslemeden öncesi ve sonrası önemli vede kayıpsız bir dönüşüm mümkün değil. şimdilik en verimli tipleri smps dediğimiz arkadaşların da çokça örneklerini verdiği tip deki çeviriciler. ancak smps ler standart yüklerde (5v, 12v, 24v, 1A, 5A, 10A gibi) epeyce verimli olmalarına rağmen standart dışı tasarımda çevre komponentleri ile ilgili insanı epeyce zorlaya biliyorlar. (Ör. 96mH bobin yada %1 toleranslı 87ohm direnç gerekiyor. bu ürünleri de piyasada bulamıyorsunuz.) Çok özel bir proje olmadıkça standart tipleri, hazır denenmiş ve rüşdünü ispat etmiş şemaları tercih edin ve kayıpları da sineye çekin. bataryalı sistemler için bulabildiğiniz en verimli modelleri seçin. çenem düştü yine inşallah faydalı olmuştur. :) kolay gelsin.

S

sadem

Ziyaretçi
Süper bir anlatım olmuş elinize sağlık. Öncelikle projeyi anlatıyım benim bi adet vericim var ve aküm 7.2v ben bunu 5v indirmem gerekecek 2.2v luk bir kayıp söz konusu sizce bunu regülatörle yapıp sineye çekmelimiyim

B

berkayeva

Ziyaretçi
Süper bir anlatım olmuş elinize sağlık. Öncelikle projeyi anlatıyım benim bi adet vericim var ve aküm 7.2v ben bunu 5v indirmem gerekecek 2.2v luk bir kayıp söz konusu sizce bunu regülatörle yapıp sineye çekmelimiyim
vericinizin akım ihtiyacı nedir? akünün akımı nedir? ve ne kadar süre çalışmasını istiyorsunuz?

B

berkayeva

Ziyaretçi
10A lik güce sahibiz ve devremin tamamı 1a güç harcıyor
TSR12450 paket buck converter (çevre elemanları içerisinde tek bir paket halinde) kullanın başınız ağrımasın :) max 1 a ama verimlilik %94 ve batarya bitmeye başladığında 6.5v civarlarına düşeceğini de düşünürsek bu uygun gibi duruyor. bi araştırın eğer paralellene biliyorsa iki tane kullanın veya devreniz deki yükleri bölüp iki tanesi ile besleyin bana iyi bir çevirici gibi geldi. ama tabi araştırın ve öyle tercih edin. 7805 'de giriş çıkış voltajı arasında minimum fark olduğu içni yüksek verimde çalışır ama 1a çok fazla ve akü zayıflamaya başladığında 7805 çalışmamaya başlayacak. umarım TSR12450 işinizi görür.

S

sadem

Ziyaretçi
TSR12450 paket buck converter (çevre elemanları içerisinde tek bir paket halinde) kullanın başınız ağrımasın :) max 1 a ama verimlilik %94 ve batarya bitmeye başladığında 6.5v civarlarına düşeceğini de düşünürsek bu uygun gibi duruyor. bi araştırın eğer paralellene biliyorsa iki tane kullanın veya devreniz deki yükleri bölüp iki tanesi ile besleyin bana iyi bir çevirici gibi geldi. ama tabi araştırın ve öyle tercih edin. 7805 'de giriş çıkış voltajı arasında minimum fark olduğu içni yüksek verimde çalışır ama 1a çok fazla ve akü zayıflamaya başladığında 7805 çalışmamaya başlayacak. umarım TSR12450 işinizi görür.
Elinize, bilginize sağlık hocam vallaha zaman ayırıp ilgilendiğiniz için hakkınızı helal edin hocam 7805 elimde fazlasıyla var ve dediğiniz çalışmama durumunu çoğu kez yaşadım TSR12450 yi bi araştırıyım hocam.

B

berkayeva

Ziyaretçi
Elinize, bilginize sağlık hocam vallaha zaman ayırıp ilgilendiğiniz için hakkınızı helal edin hocam 7805 elimde fazlasıyla var ve dediğiniz çalışmama durumunu çoğu kez yaşadım TSR12450 yi bi araştırıyım hocam.
yvallah hocam yardımcı olabildiysek ne mutlu. inşallah uygun bir dc-dc converter bulabilirsiniz.

C

creepylord

Ziyaretçi
iyi de standard bir regülatör kullanmak neden verimsiz olsun siz zaten çektiğiniz akım kadar güç harcıyorsunuz. ister buck converter kullanın ister smps mutlaka güç kaybı yaşayacaksınız. hiç bir besleme kaynağı %100 verimli değildir. en akılcısı bence şu dur. voltaj regülatörünüz kaç volt ise giriş voltağını çıkış voltajının 2 V üzerinde verin ısı kayıplarınızı önler. bazı zeki arkadaşlar gibi 5 V için 12 V giriş verirseniz doğal olarak ısınmalar ve kayıplar çok yüksek olacaktır.

S

sadem

Ziyaretçi
iyi de standard bir regülatör kullanmak neden verimsiz olsun siz zaten çektiğiniz akım kadar güç harcıyorsunuz. ister buck converter kullanın ister smps mutlaka güç kaybı yaşayacaksınız. hiç bir besleme kaynağı %100 verimli değildir. en akılcısı bence şu dur. voltaj regülatörünüz kaç volt ise giriş voltağını çıkış voltajının 2 V üzerinde verin ısı kayıplarınızı önler. bazı zeki arkadaşlar gibi 5 V için 12 V giriş verirseniz doğal olarak ısınmalar ve kayıplar çok yüksek olacaktır.
güç kaynağımızı bir akünün olduğunu düşünün napalım 12v luk arabanun aküsünümü değiştirelim yada dış ortamda kullandığımız bir cihaz olduğunu düşünün 8 adet 1.5 pille çalıştığını düşün ve 2 devre olduğunu düşünelim ve biri 5v diğeride 12v ise neyse sen demek istediğimi umarım anlamışındır. Zeki kardeşim.

C

creepylord

Ziyaretçi
güç kaynağımızı bir akünün olduğunu düşünün napalım 12v luk arabanun aküsünümü değiştirelim yada dış ortamda kullandığımız bir cihaz olduğunu düşünün 8 adet 1.5 pille çalıştığını düşün ve 2 devre olduğunu düşünelim ve biri 5v diğeride 12v ise neyse sen demek istediğimi umarım anlamışındır. Zeki kardeşim.
:) zeki adamın kim olduğu belli oldu sanırım. desene bizim 38 yıllık elektronik tasarım ve uygulama deneyimimiz senin gibi genç arkadaşların bilgilerinin yanında bir değeri kalmamış.

S

sadem

Ziyaretçi
:) zeki adamın kim olduğu belli oldu sanırım. desene bizim 38 yıllık elektronik tasarım ve uygulama deneyimimiz senin gibi genç arkadaşların bilgilerinin yanında bir değeri kalmamış.
Ben zekiyim demedim veya çok bilgim varda demedim deseydim zaten vu soruyu sormazdım ama sen ukalalık yapıp karşıdaki senaryoları takip etmeyip direk insanları yargılıyorsun çok bilen çok yanılır. Neyse işine bakk

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?