Buzzer'i belirli aralıklarla çalıştırıp kapatmak?

• Konbuyu başlatan ephesos
  • Başlangıç tarihi
E

ephesos

Ziyaretçi
Öncelikle herkese iyi akşamlar ben bir konuda siz ustalardan yardım istiyorum sorum şu, şu sensöründen high değerini aldığımda buzzer i 3 dk çalıştırmasını ve sonra kapatmasını istiyorum buraya kadar sorun yok bu 3 dk içerisinde yani bitmeden ben kızılötesi kumanda ile uyarı gönderdiğimde bu 3 dk lik döngü bitmeden direkt kumandadan sinyal alınca büzzer i durdurmasını istiyorum benim yaptıklarımda o 3 dk lik döngü içinde kalıyor kumandadan belirlediğim sinyal gelince o döngü bitmemiş olsa dahi durdurmayı başaramadım bu arada kumandadan aldığım sinyal tek başına çalışıyor o yönde sıkıntı yok Allah rızası için yardımlarınızı bekliyorum bunun belirli bir fonksiyonu var mı bilemiyorum herkese hayırlı akşamlar şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: seyyarbilimadamı
B

bgedikli

Ziyaretçi
Do while döngüsünü bi araştır derim orada çözüm bulabilirsin muhtemelen

B

burhann

Ziyaretçi
Ben hiç ardunio kullanmadım ama programlama biliyorum, döngünün içine, sensörden gelen veriyi kontrol eden birşi koy, artık ardunio da ne oluyorsa?

B

by_hope

Ziyaretçi
Döngü içine if ac deki kumandadan bilgi geldi ise goto komutuylada nere gitmesşni istiyosan oraya git

C

cicani

Ziyaretçi
is ıcine if açmı diyorsunuz yani? İf içine if açsam çalışır mı ki
olur delay kullanmaktan kaçınman gerekli sistemde kullanılmayan bir timer? ile kendin bir delay yap. o zaman delay gibi beklemezsin fakat bunun için timer? interrupt'ini kullanman gerekli. veya daha kolay çözüm delay_zamanı /1000 ile bekleme sadece ms olarak kalır alt programcık olarak delay zamanını ayarlarsın. msDelay alt programına defalarca girerek tam beklemeyi tamamlatırsın. örnek 3 s beklemek 3000ms/1ms 3000 giriş 3000ms/100ms 30 giriş. ana programda sadece 1ms veya 100ms bkler yapman gerekenleri yaparsın. umarım biraz anlatabildim.

D

dostsevket

Ziyaretçi
millis komutunu araştır. Hiç delay kullanmadan proje yaptığımı bilirim. Millisin mantığı şu: sana arduino çalışamaya başladığı andan itibaren kaç milisaniye çalıştığını söylüyor iki farklı değeri karşılaştırarak istediğin zamanın geçip geçmediğini anlıyorsun. Böylece delay olmadığından kodların hiç sekmiyor. Bir diğeri interrupt yani kesmeleri araştır. İkisi sana lazım olan şeyler

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?