buton kontrol hk.

gulaga

Yeni Üye
18 Mar 2020
1
0
0
MALATYA
Merhabalar,
Ben arduino nano ile basit bir turn off devresi yapmak istiyorum ama sıkıntım düğmeye ne kadar basarsam basayım led yanma süresi değişmemesi gerekmektedir. Yani led 10 sn. yanıp sönmesi gerekiyorsa süre butona basar basmaz başlaması gerekmektedir. Elim butona basılı kaldığı süreçte de 10 sn. sonra led sönmelidir.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Teşekkür ederim.

cenkgursu

Yeni Üye
17 Şub 2020
2
0
0
kırklareli
doğrumu anlamışım?
butona bir clik yakıcak 10sn sonra sönücek
buton basılı kaldığı süre 10 sn yi geçerse yine sönücek.

buna göre
buton durumu için milis fonksiyonu kullanarak eğer buton 10sn low kalırsa söndür diyebilirsin ancak yak dersen olmaz

birkan

Aktif Üye
Paylaşım Ekibi
16 Tem 2019
191
44
113
istanbul
8. pin led yanıp sönmesini durdurur
9. pin led yanıp sönmesini başlatır
10. pin led pini

int button = 9;
int button2 = 8;
int led = 10;
unsigned long oldtime;
int gecikme = 10000;
int ledkon = 0;
int aktif = 0;
void setup() {
pinMode(led, OUTPUT);
pinMode(button, INPUT);
}
void loop() {
unsigned long newtime = millis();
if ( (newtime-oldtime) > gecikme ) { oldtime = newtime; yak(); } //10 saniyelik kontrol
if ( digitalRead(button2) == HIGH ) { aktif = 0; }
if ( digitalRead(button) == HIGH && ledkon == 0 && aktif == 0 ) { ledkon = 1; aktif = 1; yak(); oldtime=newtime; } else { ledkon = 0; }
}
void yak() {
if ( aktif == 1 ) {
digitalWrite(led,!digitalRead(led));
}
}

Moderatör tarafında düzenlendi:

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?