Buton kablosu uzunluğu Arduino'yu etkiler mi?

  • Konbuyu başlatan semazen
  • Başlangıç tarihi
S

semazen

Ziyaretçi
Arduino'ya bir buton bağlamak istiyorum (kablolu) Yanlız bu buton yaklaşık 50 metre uzaklığında olacak Acaba arduino giriş pinleri algılır mı ? Buton basılıp basılmadığını Not butonun 2 üçü arduino bağlı olacak (biri 5v öpürür arduinonun dijital girişe) Yani akım 100 metre gezecek bu durumda
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
S

september

Ziyaretçi
Almaz bu şekilde eğer bu mesafede fazla engel yok ise RF kumanda kullan daha kullanışlı olur.
 
R

rifatca

Ziyaretçi
ben 10 metre denedim sorun olmadı. kabloya göre değişiyor
 
P

persprensi

Ziyaretçi
22awg kablo, 5vdc, 100 metre, 0.01 amperde yaklaşık 0.27v düşüş oluyormuş. problem çıkmaz
 
H

husmen95

Ziyaretçi
40 metreye kadar sorun çıkmadı bende.telefon kablosu kullandım iç direnci düşük.
 
H

hades02

Ziyaretçi
transistör ile yap. 12v ile pllup yap. sorunsuz çalışır. voltajı artırarak istersen 1 km kablo çek farketmez.
 
G

gundogducenan

Ziyaretçi
7805 regülatörü kulansam da olur değil mi?
12 V, gerilimi yükseltip kablo üzerinde kaybolan akımı ve gerilimi tölere etmek için 5 V kullanırsan olmayabilir. Ama şöyle yapabilirsin. 12 V'u transistöre girersin. Base'den tetikleme gelince butona basınca kablo üzerinde 12 V dolaşır. Dönüş yolunun sonuna 7805 koyarsın böylece dönen gerilim 5 V'a düşer.
 
G

gazeteci

Ziyaretçi
En iyi çözüm optokoppler, istersen 500m ince zil teli kullan çalışır.
 
F

feuer

Ziyaretçi
buton ile role/kontaktor çalıştır, Rolenin kontaklarını arduino da kullan
 
E

evranos

Ziyaretçi
Kablo çok uzun olduğu için anten görevi yapacak ve her türlü paraziti kapıp devrenin kararsız çalışmasına sebep olabilecektir. Arduino girişindeki pini şaseye doğru düşük değerli bir direnç ile pull-down yapmak, parazitleri kondansatör ile filtrelemek ve yok etmek gerekebilir.
 
G

gelsene33

Ziyaretçi
Problemsiz çalışır. Kablodan yüksek bir akım geçmiyor, 500 mt de olsa sorun olmaz. Arduino tarafında uçların birini giriş pinine diğerini gnd ye bağla. Ayrıca Giriş pinini 10k ile pull-up yap ve 100nf kapasitör ile de gnd ye bağla
 

seyyarbilimadamı

Saygı Değer Üye
Paylaşım Ekibi
24 Ara 2018
567
43
0
istanbul
Şöyle olur buton girişini analog girişten bağlarsın . seri porttan gelen değere bakarsın o değeri en az değer kabul edip butona basılınca oluşan tüm değerleri devrenin çalişması için kullanabilirsin.. Şunu da u utma kablo uzadıkça havadaki elektromanyetik dalgalar kablo üzerinde elektriksel değişikliklere sebeb olur.
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?