Soru Bu motor tipi nedir?

4juandiaz

Yeni Üye
20 Nis 2020
10
2
3
Merhaba

Arduino da yeni olduğum için forumdan sormak istedim.

Elimde aşağıda resimlerini eklediğim şekilde bir motor var. Bu motor tipi nedir acaba ve arduino ile bu moturu nasıl çalıştırabilirim internette benzer konular var ama motor tipinden emin olamadığım için devreye zarar vermek istemedim. bir yazılımcı olarak elektronik devrelerden uzağım.

Arduino ile biraz daha büyük motorları çalıştırabilecek güç elde edebilir miyiz?

33.png22.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
K

Kişi Üyeliğini Sildirdi

Ziyaretçi
Merhaba dostum yardım etmek isterdim ama bende yeniyim daha ama bu arkadaşlar baya bilgili gibi gördüğüm kadarı ile onlar yardımcı olabilirler belki.

@ONUR @onurboy @eren416941

4juandiaz

Yeni Üye
20 Nis 2020
10
2
3
ufak bi hava kompresor makinesinden çıkartıldı. uçları aşağıdaki şekilde

123.png

4juandiaz

Yeni Üye
20 Nis 2020
10
2
3
bu bağlantı kablolarının yapısı nedir? + - kabloları üzerinden bişi yazmadığı için ayırt edemedim ve arduinoya bağlarken direk mi bağlamalıyım

eren416941

Yeni Üye
2 Tem 2019
5
9
3
türkiye
Bir ucuna herhangi bir güç kaynağından - diğer ucuna + ver dene çalışıyorsa tersine çevir yine dene yine çalıştıysa dc motordur. Arduino da dc motorları direk takıp çalıştıramazsın motor sürücü kullanman gerek.

onurboy

Yeni Üye
15 Nis 2020
24
18
3
ufak bi hava kompresor makinesinden çıkartıldı. uçları aşağıdaki şekilde

Ekli dosyayı görüntüle 210
Muhtemelen DC motordur arkadaşların da dediği gibi. Uçları farketmez sadece dönüş yönü değişir.
Sakın arduya bu motoru doğrudan bağlamayın. Ardu pinleri yüksek akım çeken nesnelere çıkış veremez, vermeye çalışırken hasar oluşur. O yüzden motor sürücü devreleri kullanıyoruz. Bir adet L293 veya L298 sürücü kartı alın. Motoru ona bağlayın. Kartı hariçten besleyin.

4juandiaz

Yeni Üye
20 Nis 2020
10
2
3
Muhtemelen DC motordur arkadaşların da dediği gibi. Uçları farketmez sadece dönüş yönü değişir.
Sakın arduya bu motoru doğrudan bağlamayın. Ardu pinleri yüksek akım çeken nesnelere çıkış veremez, vermeye çalışırken hasar oluşur. O yüzden motor sürücü devreleri kullanıyoruz. Bir adet L293 veya L298 sürücü kartı alın. Motoru ona bağlayın. Kartı hariçten besleyin.
teşekkür ederim öyle yapacağım.
bir de motorun özellikleri üzerinden yazmıyor bendeki adaptörlerle motoru çalıştıramadım. sürücü kartını aldığımda arduniyodan gelen elektrikle bu motoru çalıştırmaya yetecek güç elde edebilir miyiz arduino mantığını anlamaya çalışıyorum

• Beğen
Tepkiler: onurboy

onurboy

Yeni Üye
15 Nis 2020
24
18
3
teşekkür ederim öyle yapacağım.
bir de motorun özellikleri üzerinden yazmıyor bendeki adaptörlerle motoru çalıştıramadım. sürücü kartını aldığımda arduniyodan gelen elektrikle bu motoru çalıştırmaya yetecek güç elde edebilir miyiz arduino mantığını anlamaya çalışıyorum
Elinizdeki adaptör nedir? Onu da söylerseniz öyle cevap verelim.
2. sorunuz kritik. Şöyle ki zaten motor vb yüksek akım çeken cihazları kesinlikle ardudan gelen elektrik ile beslemiyoruz. Ayrı bir kaynak ile besliyoruz. Ardunun çıkışları aşağıdaki tablodaki değerlerde çıkış verebilir. Yani bir I/O pininden (giriş çıkış pinleri D1,2,3....) en fazla 40ma çıkış verilebilir. Oldukça küçük bir değer bu. 5v pini ve GND pini biraz daha farklı onlar kendi içindeki dc regülartörden beslendiği için USB'den elektrik alıyorsanız max 500ma, barrel jaktan alıyorsanız da max 1000ma verebilir ama bunlar ısı limitlidir. Yani cihaz ısınır ve reset atar. O yüzden kesinlikle arduinonun dijital veya analog çıkışlarından yüksek akım çeken şeyler beslemeyin.
nLAlB.png

4juandiaz

Yeni Üye
20 Nis 2020
10
2
3
Elinizdeki adaptör nedir? Onu da söylerseniz öyle cevap verelim.
2. sorunuz kritik. Şöyle ki zaten motor vb yüksek akım çeken cihazları kesinlikle ardudan gelen elektrik ile beslemiyoruz. Ayrı bir kaynak ile besliyoruz. Ardunun çıkışları aşağıdaki tablodaki değerlerde çıkış verebilir. Yani bir I/O pininden (giriş çıkış pinleri D1,2,3....) en fazla 40ma çıkış verilebilir. Oldukça küçük bir değer bu. 5v pini ve GND pini biraz daha farklı onlar kendi içindeki dc regülartörden beslendiği için USB'den elektrik alıyorsanız max 500ma, barrel jaktan alıyorsanız da max 1000ma verebilir ama bunlar ısı limitlidir. Yani cihaz ısınır ve reset atar. O yüzden kesinlikle arduinonun dijital veya analog çıkışlarından yüksek akım çeken şeyler beslemeyin.
Ekli dosyayı görüntüle 220
teşekkür ederim ilginiz ve cevabınız için. okulda yazılımı seçmenin elektrik elektronik konusunda eksikliğini yaşıyoruz ve şuan anlamaya çalışıyoruz. Burada motor için önerdiğiniz sürücü kartının i/o değerleri arduinodan daha farklı anladığım kadarıyla yani biz arduino ile sürücü kartını, sürücü kartıyla da motor bağlantısı yapacağız. peki arduino yu kodlarken sürücü kartının görevlerini de ayrıca kodlama ihtiyacı doğacak mı yoksa arduino üzerinden motorun çalışma prensipleriyle ilgili bu görev tanımlarını oluşturabilecek miyiz

onurboy

Yeni Üye
15 Nis 2020
24
18
3
teşekkür ederim ilginiz ve cevabınız için. okulda yazılımı seçmenin elektrik elektronik konusunda eksikliğini yaşıyoruz ve şuan anlamaya çalışıyoruz. Burada motor için önerdiğiniz sürücü kartının i/o değerleri arduinodan daha farklı anladığım kadarıyla yani biz arduino ile sürücü kartını, sürücü kartıyla da motor bağlantısı yapacağız. peki arduino yu kodlarken sürücü kartının görevlerini de ayrıca kodlama ihtiyacı doğacak mı yoksa arduino üzerinden motorun çalışma prensipleriyle ilgili bu görev tanımlarını oluşturabilecek miyiz
Rica ederim.
Sürücü kartı ile ilgili birşey programlamanıza gerek yok. Arduino sanki arada birşey yokmuş da doğrudan motorlara bağlıymış gibi sinyali sürücü kartına gönderecek sürücü kartı da kendisine bağlı olan motorları, farklı kaynaktan aldığı takat ve arduinodan aldığı bilgiler doğrultusunda sürecek. Sürücü için ilave bir kodlama yok.

4juandiaz

Yeni Üye
20 Nis 2020
10
2
3
Rica ederim.
Sürücü kartı ile ilgili birşey programlamanıza gerek yok. Arduino sanki arada birşey yokmuş da doğrudan motorlara bağlıymış gibi sinyali sürücü kartına gönderecek sürücü kartı da kendisine bağlı olan motorları, farklı kaynaktan aldığı takat ve arduinodan aldığı bilgiler doğrultusunda sürecek. Sürücü için ilave bir kodlama yok.
çok teşekkür ederim
bi sürücü kartı alıp deneyeceğim, buradan sizinle sonucu paylaşırım :)

4juandiaz

Yeni Üye
20 Nis 2020
10
2
3
dediğinizi yaptım teşekkür ederim güzel de olacak gibi ama nasıl bi motor bulduysam çevirmeye gücü yetmiyor motor dönmüyor ama elimde tuttuğumda titrediğini hissediyorum. ve kullandığım adaptör input 230v 50hz output 12v 300mA

4juandiaz

Yeni Üye
20 Nis 2020
10
2
3
Harika birşey oldu. motor sürücüyü bağladığım adaptör motoru çalıştırmaya yetmediği için ben de daha güçlü bi kablo ile bağladım ama bu da kartı yaktı :))) bu motoru çalıştırabilecek seviyede kart mı almam lazım yoksa bağlantıyı nasıl yapmalıyım

onurboy

Yeni Üye
15 Nis 2020
24
18
3
Harika birşey oldu. motor sürücüyü bağladığım adaptör motoru çalıştırmaya yetmediği için ben de daha güçlü bi kablo ile bağladım ama bu da kartı yaktı :))) bu motoru çalıştırabilecek seviyede kart mı almam lazım yoksa bağlantıyı nasıl yapmalıyım
Geçmiş olsun. tabii elinizdeki motorun çektiği akıma uygun bir kart olması şart. L298 serisi en fazla 3A akıma dayanır. Sanırım sizdeki motor çok daha fazla akım çeken bir motor. İlla o motoru kullanacaksanız önce o motoru tek başına bir kaynağa bağlayıp çalıştırın ve bu esnada ampermetre ile yüksüz ve yük altında kaç A çektiğini bi öğrenin. Bizim arduinoda kullandığımız motorlar ve kartlar genelde hobi elektroniği seviyesinde oluyor. Çok yüksek akım çeken bir şey varsa ona göre sürücü kartı almak gerekir.

4juandiaz

Yeni Üye
20 Nis 2020
10
2
3
peki bu yüksek akım kartlarının model numaralarına sahip misiniz doğru ürünü almak adına

onurboy

Yeni Üye
15 Nis 2020
24
18
3
peki bu yüksek akım kartlarının model numaralarına sahip misiniz doğru ürünü almak adına
Tabii ama ürünü almadan önce siz elinizdeki motorun kaç amper akım çektiğini belirleyin ona göre alın.
Örnek olarak bu ürünü bir inceleyin 40A'e dayanıklı bu
BTS7960B 40 Amper Motor Sürücü

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?