Bluetooth 5, 5.1 ve 5.2 Teknolojileri

Baran Açıkgöz

Data Science ve Machine Learning yazarı
22 Şub 2020
20
19
3
AndroidPIT-Samsung-Galaxy-S8-BLUETOOTH-5.jpg
IoT; kablosuz ağ teknolojileri, mikroelektromekanik sistemler, mikroservisler ve internetin gelişmesine bağlı olarak evrimleşemeye başlamıştır. Bu yazımda ise bluetooth teknolojisin ele alacağım. Uzun zamandır bluetooth 4.2 kullanmaktaydık. Önce bluetooth 5'e sonrasında 5.1 ve akabinde 5.2'ye geçildi.

Peki ne gibi değişiklikler oldu?
  • Bluetooth 5.0, Bluetooth 4.2 'den dört kat daha hızlı, yani kusursuz koşullarda 2Mbps hıza ulaşabiliyor.
  • Menzili ikiye katlanarak 200 metreye uzadı. Bu da bluetooth hoparlör tarzı cihazlarımıza daha uzak mesafelerden erişebileceğimiz anlamına geliyor.
  • 5.0 sürümünde yapılan ayarlar ve optimizasyonlar, cihazlar için daha az güç tüketimi ve daha iyi performans sağlıyor. Nesnelerin interneti olgusunun güç kaynağına bağlanma ihtiyacını biraz daha azaltıyor.
  • Özellikle 5.1 ile konum saptamaları kusursuza yaklaştı. İç mekan navigasyon sistemlerinde kullanılmak için çok uygun.
 
  • Beğen
Tepkiler: RobotikForum

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?