Big Data Nasıl Oluşur, Ne İşe Yarar

Baran Açıkgöz

Data Science ve Machine Learning yazarı
22 Şub 2020
20
19
3
unnamed.jpg
Dijital evrendeki tüm verinin 2020 yılına kadar 44 zettabyte'a ulaşması bekleniyor. Dünya genelinde her gün 463 exabyte data üretileceği tahmin ediliyor. Hayal edebilmeniz için bu miktarın her gün 212,765,957 adet DVD doldurmaya eşdeğer olduğunu belirteyim.
  • Big Data'yı oluşturan nedir?
Sadece basit bir örnek; internet üzerinden girdiğimiz siteler, yaptığımız işlemler, hangi sitede ne kadar süre kaldığımız, hangi müzikleri dinlediğimiz, bulunduğumuz konumlar, fotoğraf ve videolarımız ve benzeri herşey veri olarak depolanıyor.

  • Bu verilerle neler yapılıyor?
Son kullanıcı olduğumuzu varsayarsak bu veriler hayatımızın her alanında bize karşı kullanılıyor. Mesela internetten ayakkabı baktıysak ilerleyen zamanlarda reklamlarda ayakkabı görmemiz son derece olası. Bu, işin ticaret ve pazarlamadaki yüzü. Bir de endüstri ve teknolojide kullanılan yüzü var ve örnek olarak da bir önceki(Big Data'ya Giriş) yazımda verdiğim trafik lambalı fotoğrafların kullanımı verilebilir.
 
  • Beğen
Tepkiler: RobotikForum

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?