Beyin fırtınası: Motosiklete CNC yapmak

• Konbuyu başlatan alponero
  • Başlangıç tarihi
A

alponero

Ziyaretçi
biraz beyin fırtınası yapalım. motosikletime cc yapmayı düşünüyorum. türkçesi hız sabitleyici. motor zaten elektronik donanımlı. gaz kolunu çevirince gaz teli deponun altında bir potansiyometrenin (özel üretim bosch 3 bacaklı) makarasını çeviriyor. pot un durumuna göre de ecu gaz verip kısıyor. zaten düzenek hali hazırda mevcut yani.. ben sadece araya gireceğim ama nasıl ? düşüncem araçlardaki gibi on/off ve +/- butonu tabi bu işin debriyaj, frene dokununca pasif yada cc aktif iken gaz kolunu çevirdiğimde cc tarafından ayarlanan değerin üzerine çıkması (hızlanması) gibi detaylar mevcut. üzerindeki pot ile dijital potu aynı anda çalıştırıp bunu yapabilir miyim ? normal giderken açtığımda üzerindeki potun değerini aynen devralıp dijital pot devreye girip dewam etse gaz verirken analog pot dijitalin değerinin üstüne çıkınca digitali pas geçip analoğun devreye girmesi vs.. yazılım bilgim üst seviyede ama elektronik bilgim vasat üzeri diyebilirim. dijital pot kullanmadım sadece araştırdım o kadar. yada daha düzgün bir fikir ne olabilir..?

A

aliemre

Ziyaretçi
riskli bir şey yapmaya çalışıyorsun. gaz kolu üzerine kolunu koyacagin ve rahat tutacagın bir aparat yapmayı düşünebilirsin

A

amethozcan

Ziyaretçi
kendi yapacağınız bir devreyle hızı ölçün. sonra preset hız değeri girip karşılaştırın. bu değerin altında ve üstünde çıkış alın. bu çıkışlarla, orjimal potansiyometreye seri ya da paralel direnç bağlantısı sağlayın (transistör veya röle ile). hız belirlediğinizin üstündeyse potansiyometrenin hızı azaltacağı yönde seri direnç girmiş olursunuz. hızınız düşük ise artıracak yönde direnci azaltırsınız (paralel direnç girerek). kolay gelsin.

A

android

Ziyaretçi
pek anlamam ama motorsikletin her 5 km/h hızda potdan ne değer çıktığı kaydedilirse bu veriler kullanarak istediğimiz hıza ayarlarız veya artırır azaltırız

A

alponero

Ziyaretçi
aslında basitçe tutma torku yüxek bir step motoru pot a bağlayabilirim. + tuşu ile sağ - tuş ile sola çevirip gaz aç/kapa olayı tamam step i nötr duruma alınca kontrolü bana bırakır ama bu sefer gaz koluda steple birlikte elimin altında dönüp duracak.. ani hızlanma olayında ben çevirecem kolu o müsade etmeyecek.. vs..

A

Andulin

Ziyaretçi
hızı da elektronik olarak alman gerekiyor gazi sabitleşen bile bi şekilde yolun eğimi değiştiği zaman hız değişecek. bahsettiğin olay yapılır ama çok zor ve denemesini kendi motorunda yapacağın için tehlikeli illa sorunlar çıkar

A

aphro

Ziyaretçi
potansiyometre gerilim bölücü olrak mi çalışıyor. eğer öyleyse potu söküp pwm uygulayabilirsin. bir de bunu da kodlarda pid de uygulayabilirseniz başarılı bir çalışma olur.

A

arduinoman

Ziyaretçi
hava kelebeğinin de step motor konrollü olması lazım. şu an gazı çevirince mekanik olarak açılıyor.

A

Asel

Ziyaretçi
bence hiz sabitlemek yerine boğaz kelebeğini sabitleyen yada açıp kapayan birşey yaparsanız daha iyi olur. yani devir sabitleyici olmuş olur. hizlanmak yada yavaşlamak için boğazı açıp kaparsiniz... eğer böyle birşey yaparsanız hız sabitleyici olmayan tüm araçlara takılabilir. ekonominizi de fayda sağlayabilir

A

atigrel

Ziyaretçi
hatırladığım kadarıyla pot gibi basit bir bileşen değil ancak hall sensor ve diferansiyel çalışan bir sistem olması lazım

A

axellis

Ziyaretçi
sana bir tavsiye. sakin ama sakın motorlu bir aracın gaz ve ya frenine müdahale etme. yazılım iyi donanım yok demişsin .bu iş için 8 bit arduino mu kullanacaksın? bu iş için insanlar sil peşinde koşuyor. ne donanımlar ne yazılımlar yapılıyor. donanım bilgini artırmaya bak. digital bir potansiyometreden kaç bit çözünürlük alacaksın ki. proje değil bu başlı başına bir iş. hemde baya bı iş. asla ama asla bir aracın gaz veya frenine müdahale etme

B

barbartete

Ziyaretçi
ustam pota servo takıp servoyu +/- butonlarıyla sağa sola çevirt..gaz koluna ve frene de servoyu 0 konumuna getirecek tetikleme microswitch tak dene..ecu manuel gaz koluyla ilgilenmiyor ben pota bakarım hacı diyor..eğlence istersen de servoyu karbüratörden tak ecu kafayı yesin :) ha ben potu motor çalışırken başka potla devralacam dersen en ufak açık devrede ecu kafayı yer ..sen devralmaya kalktığın anda ecu motoru söndürüp korumaya alır

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?