Çözüldü Bakır tel tel kalkıyor sebebi ne olabilir?

• Konbuyu başlatan hasancan
  • Başlangıç tarihi
H

hasancan

Ziyaretçi
Arkadaşlar pcb yi hatasız yaptıktan sonra lehimleme işlemine geçiyorum ince yolların bakırları tel tel kalkıyor sebebi nedir acaba. Birde transfer yapmadan önce pcb yi kum zımparası ile zımparalıyorum

seyyarbilimadamı

Saygı Değer Üye
Paylaşım Ekibi
24 Ara 2018
567
43
0
istanbul
Fazla ısı yolları kaldırır.Düşük güçlü Lehim makinesi kullan. Bir de inşallah çok zımparalayıp bakırı inceltmiyorsundur.

A

azatk

Ziyaretçi
Plaketin kalitesinden dolayı ölabilir. En iyisi epoksi plaket kullanmak. Birde yol kalınlıklarını söylemiyorum bile. Elde baskı yapılacaksa yolları kalın yapmak lazım

A

Andulin

Ziyaretçi
ısıtma yaparken çok uzun ve yüksek sıcaklık veriyorusunuz ayrıca lehim makinanız çok yüksek ısıtıyor.

A

atigrel

Ziyaretçi
yolları olabildiğince kalın yapın. en ince yol kalınlığınız 1 mm olsun. diğer türlü iletim konusunda da sıkıntılar olacaktır. ben en ince 1.3 mm kullanıyorum. güç hatlarında 4 mm ve ilk önce ground plane yapıyorum (sprint layout kullanıyorum ama tüm çizimi kendimi yapıyorum)

A

amethozcan

Ziyaretçi
Epoksi kullan. Sanirim plastiği beyaz olan plaketten kullaniyorsun.

B

bgedikli

Ziyaretçi
Bakır kalkması genelde ısı kaynaklıdır. Birde zımpara yapmayın illa temizleyeceğim diyorsanız cif benzeri yüzek temizleyici kullanın

C

cemg

Ziyaretçi
Abi merhaba, epoksi plaket kullanmanı tavsiye ederim. Bakırın yüzeysel kalınlığı ne kadar fazla olursayolun ısıdan kalkma ihtimali sıfıra o kadar yakın oluyor. Birde çizimi yaparken yolları kalın çizmeye çalışırsan yol kalkması kolay kolay yaşanmıyor

H

hasancan

Ziyaretçi
Verdiğiniz tecrübeli bilgiler için çok sağolun ya kafayı yedirtiyordu bana.

C

cicani

Ziyaretçi
Kalite sorunu... Çin'de, pcbway'de yaptırdığım PCB lerde kanal kalınlıkları, daha fazla malzemeyi daha az alanda kullana15 mills (0.381 mm) ve, zaman zaman takıp sökme sırasında uyguladığım aşırı ısılara rağmen, bugüne kadar böyle sorun yaşamadım.

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?