Nasıl Yapılır? Ardunio Uno tahta kaşık ile ritim tutan robot projesi

SmdHrmn

Yeni Üye
6 Nis 2020
1
1
3
Selamlar,ardunio uno ile bir proje geliştirmek istiyorum.Bağlama çalmaktayım,ben çalarken bana kaşıklarla eşlik etmesi için bir robot kol yapmak istiyorum.Saz telinden gelen frekans değerini piezo hoparlör ile okuyup ona göre bu hareketi yaptırabilir miyim?Bunun için hangi komponentlere ihtiyacım var?Benzer de bir proje bulamadığım için çaresiz kaldım.Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: RobotikForum

ONUR

Robotik - Teknoloji
20 Şub 2020
37
21
13
onurias.com
Merhabalar öncelikle güzel fikir. Arduino kartının bu tür projelere konu olması bize umut veriyor.

Projene gelirsek öncelikle bir nevi metronom yapmak istiyorsun anladığım kadarıyla. Söyle yapabilirsin bir potansiyometre bir servo motor ile yapabilirsin. Yazman gerekn kodun mantığı ise şu olmalı potansiyometre in vereceği değere göre servo motor ile kaşığı diğer cisme carpmasini ayarlamalisin.

İkinci bir yol olarak benim çaldığım ritme uygun eşlik etsin istiyorsan ses sensörü adında bir bilesenimiz bulunmakta. O bileşeni bir servo motor ile kullanarak söyle bir sistem tasarlayabilirsin;
Ses sensörü anı ses değişimlerin göre servoya bağlı kaşığı diğer cisme vuracak bu sayede seninle birlikte ritim tutan bir robotun olacak.

Sistemini merakla bekliyoruz =).

• Beğen
Tepkiler: RobotikForum

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?