Arduinoyu yakmadan sorunsuz nasıl çalıştırabiliriz?

  • Konbuyu başlatan semazen
  • Başlangıç tarihi
S

semazen

Ziyaretçi
Merhabalar yaptığımız bir temizlik robotu ile ilgili sizlere danışmak istiyorum.Temizlik robotunu Arduino nano ile yapacağız engelden kaçan robot ile kodları aynı olacak. Ancak birde robotun alt kısmına tozları emmesi için 12v fan takmayı düşünüyoruz. Arduino nano 5v ile çalıştığı için 12v kaynaktan dolayı yanabileceğini tahmin ediyoruz. Hem 12v fanı çalıştırıp hem arduinoyu yakmadan sorunsuz nasıl çalıştırabiliriz? Not:Güç kaynağı için daha önceki projelerde 5v powerbank kullanılmış bizde 12v olan powerbank den kullanmayı düşünüyoruz eğer güç kaynağı ile ilgili de başka fikriniz varsa bizim için faydalı olur.
 
S

servocan

Ziyaretçi
Lm2596 modül kullanabilirsin 12 den 5 e düşürürsün
 
S

sezar

Ziyaretçi
Temizlik robotlarının iyileri lidar benzeri teknolojiler ile bulundukları ortamı haritalayıp sistematik şekilde gezmedik yer bırakmıyorlar. Kötüleri de gezerek haritalıyorlar. Sizin engelden kaçan robot kodunuz iki engel arasında gider gelir hiçbir yeri temizlemez. 12v fan toz çekmeye yetmez vs. vs... Ama sorunuza cevap da vereyim, Nano'nun üzerindeki Vin pininden 12v verebilirsiniz.
 
T

tolstoy

Ziyaretçi
@sezar hocamın dediği gibi. xiaominin bu sistemle çalışan temizlik robotları mevcut videolarını izlersen önce alan taraması yapıp sonra çalışmaya başladığını görebilirsin
 
T

turistomer

Ziyaretçi
lidar sensörlerinin de pek ucuz olmadığını ekleyelim. ucuz olanlarını(100 USD civarı) kullanması, sağlıklı veri alması zor iş.
 
S

sezar

Ziyaretçi
Kaldı ki, arduino nano da lidar sensörü ile oda tarayıp haritalama yapacak işlemci gücü ve hafızaya sahip değil. Çok sağlam bir yazılımcı ve donanımcı belki bir çözüm üretebilir ama sanırım onun da başlangıç noktası kesinlikle arduino'nun voltajı olmaz.
 
Y

yamac

Ziyaretçi
7805 7812 vb regülatör entegreleri var arkadaşlar 12voltu veririsin 5volt alırsın 5volt regülatör devresi diye aratırsan bulursun ve rahatlıkla yaparsın
 
Y

yavuzselim

Ziyaretçi
Fan kaç wattlık bak bi 7805 entegre si kullan yazısı sana bakacak şekilde sol bacağa 12 ver orta bacağa gnd sağ bacak 5 volt çıkış fakat fan 7805 i fazla ısıtabilir akımdan dolayı önce dene 7805 yanarsa step down regülatör var onla çöz. Arduino üzerinde beslemeden 100ma üzerinde ki akım arduinonun regülatörü ü yakar
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?