Arduino'da pin kontrolü nasıl yapılır?

• Konbuyu başlatan creepylord
  • Başlangıç tarihi
C

creepylord

Ziyaretçi
hayırlı günler arkadaşlar. bir sorum olacak. arduinoda pin kontrolü nasıl yapılır. örneği ben 5. pini çıkış olarak atadım. ve if ile oradan enerji çıktısını görmek istiyorum. eğer enerji high ise bunları yap gibisinden nasıl yapılır? örneğin; digitalwrite(5, high); if ( digitalwrite(5, high) ) { digitalwrite(22, low); } olmasını istiyorum ama bu çalışmıyor

C

csenel

Ziyaretçi
eğer yazılım içinde pinin çıkışını ayarlıyorsanız şu şekilde; örneğin 5. pini high yaptınız. digitalwrite(5. high) diyerek. en başta boolean bir değişken oluşturduğunuzu varsayalım. high olarak ayarladıktan sonra degisken = true; yapacaksınız. aynı şekilde eğer çıkışı low yapacaksanız da degisken = false. daha sonra kontrol yapılarını bu boolean değişkene göre yapabilirsiniz.

C

cvurals

Ziyaretçi
a- pin5 = high; diye ayrı değişken atanacak b- direk data registerlardan okunacak. birinci şıkkı yapmayı bilmiyorsanız ikinci şık kesinlikle önerilmemektedir

D

dante

Ziyaretçi
öncelikle cevap veren ve açıklayan arkadaşlara çok teşekkür ederim. arkadaşlar sizlerin metotları gerçekten güzel. ama ben ve benim gibi yeni başlayan arkadaşlar için oldukça zor, ben mikro denetleyici ile sadece mikroc pro ile pic serisi programladığımdan bir kaç şeyi buna uygulamak istedim. ve çalıştı! sizlere de sunmak istiyorum umarım işinizi görür. örneğin pinmode(5, output); dedik digitalwrite(5, high); if( digitalread( 5 ) == high ){ //yapılacaklar } olarak yapıldığında istediğim sonucu aldım. çok teşekkür ederim herkese :)

D

deadache

Ziyaretçi
programlamada 1-0,true-false,high-low gibi değerler logic değerlerdir. senin durumunda high değer kontrolü yapman bir nevi high==true ? mu diye sorman demek. if içinde pin değerini true ya da false, 1 ya da 0 ,high ya da low olarak kıyaslama yapabilirsin. ayrıca lezzetli robot tarifleri youtube kanalında 20 küsür arduino başlangıç video serisi var. ona bir bakmanı öneririm.

seyyarbilimadamı

Saygı Değer Üye
Paylaşım Ekibi
24 Ara 2018
567
43
0
istanbul
yahu bu bildiğimiz buton ile led kontrolü... bir sürü örnek kod var. buton basılı ise falanca pin ledi yaksın .internete arduino buton ile led kontrolü yaz birçok örnek görürsün.

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?