Arduino'da devrenin çalıştığını nasıl anlarım?

  • Konbuyu başlatan helheim
  • Başlangıç tarihi
H

helheim

Ziyaretçi
Merhaba, Biraz önce LDR(IŞIK İLE KONTROL) DEVRESİni lehimlemeyi bitirdim. Aranızda daha önce aynısını veya benzerini yapmış olan veya yardımcı olabilecek var mı? Devrenin çalıştığını nasıl anlarım? Açıklama kağıdında: "RÖLE ÇIKIŞINA 220V. AC. BİR AMPUL BAĞLANABİLİR" diyor. Elimde böyle bir ampul yok. İçinde servo, led lambalar gibi şeyler olan bir Arduino başlangıç setim var. Röle çıkışına bu setten herhangi bir şey bağlayarak devreyi test edebilir miyim? (Bir LED lamba bağlamak gibi) Nasıl? Son olarak bu resimdeki OR, NK, NA uçlarının görevleri ne?

Ekli dosyayı görüntüle 73
Ekli dosyayı görüntüle 74
Ekli dosyayı görüntüle 75
 
H

heisenberk

Ziyaretçi
Ortak uç, normalde kapalı, normalde açık uçları
 
N

navy

Ziyaretçi
OR ortak uç. NA Normalde Açık röle çekince kapanacak yani ortakla kısa devre olacak. NK Normalde Kapalı NO' nun tersi
 
P

peterpan

Ziyaretçi
Kullandığın Röle tam görülmüyor ama sanırım 12V,sen 6V besleme veriyorsun. Bu şekilde LED'ler yanar ama röle çekmez.
 
R

resital

Ziyaretçi
İlk olarak rölenin önündeki diyot ters bağlı.İkinci olarak 12V besleme vermeniz gerekli.Üçüncü olarak devrenin testini yapmak için LDR’nin üzerine ışık düşürün yada ışıktan uzak tutun. Zaten rölenin kontak sesini duyacaksınız.
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol