Arduino Yardımm

Micbeatz

Yeni Üye
26 May 2020
1
0
1
Merhabalar.20x4 LCD'de ekranda yıldız "*" simgesin (0,0) den başlıyarak çerçevede gezdiren programı arduino kaynak kodları ile yazmam gerekiyor fakat uğraştım ve bir türlü yapamadım yardımcı olabilir misiniz?
#include <LiquidCrystal.h>
LiquidCrystal lcd(7, 6, 5, 4, 3, 2);// LCD bağlantılarımız
int kayma = 0;

void setup() {
lcd.begin(20, 4);
lcd.print("*");

}
void loop() {

for(kayma=0;kayma<20;kayma++){
lcd.scrollDisplayRight();
delay(300);
}
burdan sonrasını yapamadım burda sadece soldan sağa doğru ilerliyor çerçeveyi tamamen dolaştıktan sonra aynı şekilde yıldız 0,0 nokrasına gelince geri dönmesi gerekiyor.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Seelenkind

Yeni Üye
Platin Üye
3 May 2020
26
21
3
Almanya
www.hilmi-soenmez.com
İsim
Hilmi Sönmez
kodda zaten sadece print(''*'');
var (0,0) pozisyonunda yazdırır# setpos ile yer belirtilmediği için ,
ardından scrollDsiplayRigh(); var komple ekranı sağa kaydırır kayma sayacına endeksli olarak.
ödev yıldızı ekranda gezdirmek ise ,
lcd.setCursor(x, y);
lcd.write("*");
ile istenilen yerde yazdırmak daha doğru.
ayrıca x değişkenini for ile değil de

lcd.clear();
lcd.SetCursor(x,0);
lcd.write("*");
lcd.display(); //gerekmeyebilir silineblir.
x++;
if (x>15) x=0;
yaparak en sona vardıktan sonra tekrar 0 dan başlayarak sürekli kayması sağlanabilir.

burada lcd.setCursor(x,y) kullanmadan önce y=random(min, max) kullanarak yıldızın soldan sağa kayarken bir aşağı bir yukarı zıplaması sağlanabilir
y=random(0,1);

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?