Arduino Uno ile ilgili önemli olduğunu düşündüğüm bir bilgi

  • Konbuyu başlatan cakirca
  • Başlangıç tarihi
C

cakirca

Ziyaretçi
Arduino Uno R3'de kullanılan osilatör ile ilgili bir araştırma yaparken şu bilgiye rast geldim. Orjinal Uno'da da Atmega328P'ye 16MHz'lik bir rezonatör bağlı, halbuki aynı borddaki Atmege16U2 entegresinde kristal kullanılmış. İkisinin hassasiyetlerine baktım, rezonatör doğal olarak kaba kalıyor, yaklaşık ±5 % tolerasında. Verdiğim linkteki adam bunun hesabını yapıp bir ayda yaklaşık 3 Saat 3 dakikalık bir kayma olacağını, kristal kullanılsa bunun 1 dakika 19 saniye olacağını bulmuş. Zaman zaman burada bazı arkadaşlar uzun süre çalışacak zamanlayıcı planlıyorlar, bu konuyu da dikkate alsınlar. İçindeki dahil osilatör ise eğer fabrika kalibrasyonu kullanılak ise sadece 8 MHz verebiliyor ve doğruluğu ± 10 % civarında.Eğer kalibre olursa ±1 % verebiliyor. Bu bilgiyi paylaşmak istedim.

Ekli dosyayı görüntüle 296
 
  • Beğen
Tepkiler: seyyarbilimadamı
G

gecko

Ziyaretçi
Kalibrator, laboratuvar, teknisyen, kalibre bilgisi vb.. uzmanlık istiyor.
 

seyyarbilimadamı

Saygı Değer Üye
Paylaşım Ekibi
24 Ara 2018
567
43
0
istanbul
Arduıno zaten hassas işler için değil . Mesela ASM kodlarıyla yazılan kodlar Arduınoya göre daha hızlı çalışıyor . yani anlık refleksler ASM kodları ile daha hassasmış.
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?