Arduino pro mini analog çıkış değerleri?

• Konbuyu başlatan canis
  • Başlangıç tarihi
C

canis

Ziyaretçi
Selam,5 volt 16 mhz le çalışan arduino uno yu dinleyici olarak kullanarak,3.3 volt 8 mhz le çalışan arduino pro minin analog çıkış değerlerini dinlemekte ve pwm çıkışlarını dinlemekte yanlış değerler döner mi? Yani pro mininin high olarak tanımladığı nokta 3.3 volt,unonun işe 5 volt. uno 3.3volt geldiğinde bunu high olarak tanımamazlık yapar mı? gnd noktalarını tabi ki birleştiricem bu arada. Teşekkürler

A

alponero

Ziyaretçi
3.3 V dan kastınız tam olarak 3.3 V ise aynı değerleri görmeyebilir. Normal şartlar da entegrelerin referans voltajlarını ve donanımını çok iyi ayarlamak gerekiyor. Örneğin Avcc ucuna 10uH bobin bağlamak gerekiyor. Gürültü faktörü olabilir. Çözünürlükten ne anladığınız önemli. Normal şartlar da çözünürlük gayet yeterlidir. 10 bitlik ADC , 1024 / 5 Volt = 0.005V. Dediğim gibi çözünürlükten kastınız nedir. İyi anlamak lazım.

C

canis

Ziyaretçi
3.3 V dan kastınız tam olarak 3.3 V ise aynı değerleri görmeyebilir. Normal şartlar da entegrelerin referans voltajlarını ve donanımını çok iyi ayarlamak gerekiyor. Örneğin Avcc ucuna 10uH bobin bağlamak gerekiyor. Gürültü faktörü olabilir. Çözünürlükten ne anladığınız önemli. Normal şartlar da çözünürlük gayet yeterlidir. 10 bitlik ADC , 1024 / 5 Volt = 0.005V. Dediğim gibi çözünürlükten kastınız nedir. İyi anlamak lazım.
bir adet arduino pro mini var.3.3 volt ile calisiyor ve mesela pwm sinyali uretiyor.Bunu arduino unonun pinlerinden birini giris yapip izlicem.Haliyle uno 5 voltla calisiyor.Ama gnd lerini birlestrcem.Egerki yine pro mini kullanarak izleseydim gelen degerlerden,sirf 5 voltluk uno kullandim diye gelecek degerler farklilik yaparmi demek istiyorum.

A

alponero

Ziyaretçi
bir adet arduino pro mini var.3.3 volt ile calisiyor ve mesela pwm sinyali uretiyor.Bunu arduino unonun pinlerinden birini giris yapip izlicem.Haliyle uno 5 voltla calisiyor.Ama gnd lerini birlestrcem.Egerki yine pro mini kullanarak izleseydim gelen degerlerden,sirf 5 voltluk uno kullandim diye gelecek degerler farklilik yaparmi demek istiyorum.
Dediğim gibi böyle bir soru sorunca bende analog değer okuyacaksınız sandım. Kusura bakmayın. Ortak şase ye alırsanız hiçbir sıkıntı olmaz. Soru çok gereksiz olmuş.

C

canis

Ziyaretçi
hocam analog olayinida soyle aciklayim.Pro mini bir analog yada karisik bir sinyal uretsin.Bunu yine pro miniyle gelen analog degerleri bi yere kaydetsem,ayni isi bu sefer unoyla dinlemeye kalksam pro mini sinyalini,elde ettigim degerlet ilk basta elde ettigim degerlerden farkli olurmu?

Dediğim gibi böyle bir soru sorunca bende analog değer okuyacaksınız sandım. Kusura bakmayın. Ortak şase ye alırsanız hiçbir sıkıntı olmaz. Soru çok gereksiz olmuş.

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol