Arduino ile zaman ve motor devir ayarlı manyetik karıştırıcı yapmak

ybeyin

Yeni Üye
1 Ocak 2020
1
0
0
Mersin
Merhabalar.
Aklımda yapmak istediğim bir proje var.Bir manyetik karıştırıcı yapmak istiyorum.
Bu karıştırıcı piyasada bulunan karıştırıcılardan farklı olarak ek özelliklere sahip olacak.
Öncelikle:
kullanacağım motor yüksek hızlara çıkabilmeli ve dönüş yönünü istediğimde değiştirebilmeliyim.
aklımdaki şey şu: düğmelerle sistemin çalışacağı süreyi saat ve dakika olarak gireceğim (örneğin 1saat 20 dakika)
başlat butonuna bastığımda süre azalırken süre bitimine kadar motor dönecek ve üzerindeki neodyum mıknatıs sayesinde karıştırıcı manyetiği çevirecek
ayrıca zaman ayarını 2x16 bir ekranda göstermek istiyorum.
bir potans yardımıyla motorun dönüş hızını ayarlayabilmek istiyorum.zaman geri giderken potansın mecvut konumu ile çalışacak.
iki adet butonla da motorun dönüş yönüne değiştirebilmek istiyorum.
kabaca :
set butonu
+ butonu
- butonu
sol butonu
sağ butonu
durdur/başlat butonu
potans
şeklinde bir arayüzü olacak.
"set" butonuna basınca saat ayarına geçecek + / - ile saat azaltılıp çoğaltılacak
"set" butonuna ikinci basmada dakika ayarına geçecek yine +/- ile dakika ayarlanacak
başlat/durdur butonu ile motor dönmeye başlayacak ya da durdurulacak
sol tuşuna basılırsa motor eğer sağa dönüyorsa durup sola dönecek
sağ butonuna basılırsa motor eğer sola dönüorsa durup sağa dönecek
potans ile de motorun devri ayarlanacak.

son olarak eğer mümkün ise motorun dönüş rpm sini de ölçüp ekranda yazdırmak istiyorum.

böyle bir sistemi yapmak için nasıl bir yol izlemeliyim?tek arduino ile bu ihtiyacımı giderebilir miyim?hangi tür motor seçimi işimi görür?
örnek kütüphane bulmam mümkün mü?bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.

unutmadan daha önce arduino deneyimim olmadı.ancak kendim yazılımcıyım.

birkan

Aktif Üye
Paylaşım Ekibi
16 Tem 2019
191
44
113
istanbul
selam,

hardware tarafında nasıl çalıştığını tam bilmeden çok yorum yapan olacağını sanmam

yazılım tarafında arduino ile rahatlıkla yapılır

motor tarafında max - min rpm e göre motor ve sürücü seçmen gerekir

diğer menüler ve ayarlar arduino tarafında basit.

en basit yol internette 150-200 tl ye satılan modeller den alıp içerisindeki sistemi çözmek

örn :
vibrasyon için ne yapmışlar
motor kayış sistemi nası
işlemci ne kullanmışlar
vb vb

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol