Arduino ile kamera üzerinden görüntü işlenir mi?

  • Konbuyu başlatan axellis
  • Başlangıç tarihi
A

axellis

Ziyaretçi
Arkadaşlar robotik bir cihaz tasarlıyorum bu robota bir tane kamera koyacam bu kamera görüntüyü okuyup işlem yapacak bu bunu arduino ile nasıl yaparız? Yazılım kodlamada da yardımcı olabilir misiniz?
 
B

blastedlands

Ziyaretçi
Arduino görüntü işleyemez. Sadece görüntünün işlenme olayı bile başlı başına çalışma alanı zaten. Rasberry pi de python dilinde opencv kütüphanesi kullanarak görüntü işlenebilir ama kodlama işi öyle basit olmayacaktır
 
C

cello

Ziyaretçi
Arduino ile görüntü anlık alabilirsin ben şuan dengede kalan robot tasarladim sırayla üzerine hcsr04 sensör sonra ekran ve en son kamera takacağım
 
C

creepylord

Ziyaretçi
Yapılamaz değil ama gerek yok. İstenilen verimde alınamaz. Yapılamaz diye bir şey yok onun üzerindekide bir işlemci sonuçta. Zamanında piclerler le 8086 larla bilgisayar yapıp adınıda apple 1 dediler, biz hala bunları tartışıyoruz. Tartışmamız gereken nokta her şeyi yaparsında bu işin verimi ve o işi oluşturmak için harcanan vakit ve güç ün sonuca dönüşüm eğrisidir.
 
D

darkman34

Ziyaretçi
Açıkçası Arduino ile görüntü işlemek... Sağ kulağını sol ayağınla kaşımak. Raspberry ile Raspian üzerinde OpenCV ile yapmaya çalışırken bile bir sürü emek, yemek ve zaman gidecekken... Arduino? Tesla'ya LPG?
 
C

creepylord

Ziyaretçi
Açıkçası Arduino ile görüntü işlemek... Sağ kulağını sol ayağınla kaşımak. Raspberry ile Raspian üzerinde OpenCV ile yapmaya çalışırken bile bir sürü emek, yemek ve zaman gidecekken... Arduino? Tesla'ya LPG?
Anlık görüntü alabilirsin muhtemelen; ama engel, kişi falan tanıma yani görüntü işleme muhabbeti... Allah kolaylık, peygamber sabri versin inşallah.
 
D

deadache

Ziyaretçi
Arkadaşlar arduinoyu gözünüzde büyütmeyin. Arduino bu işin doğan şahini, raspberry ise bilinenler içinde mercedesi. Arduino başlangıç ve küçük projeler için kullanın ama büyük proje başlanguçlarda raspberry gibi ram işlemci vb. Donanımları üzerinde bulunduran mini bilgisayarlar diyebileceğimiz kartlar şart.
 
D

djsevgilim

Ziyaretçi
Bence sen gel beaglebon veya poyraz gibi bir kart al raspery pi de olur bu arada en çok döküman raspery için bulunur sonra bir yerden başlamak lazım python öğrenmeye başlamak iyi bir başlangıç olacaktır
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?