Arduino ile encoderli step motor kontrol etme?

  • Konbuyu başlatan darkman34
  • Başlangıç tarihi
D

darkman34

Ziyaretçi
Sayın Arkadaşlar; Arduino ile encoderli step motor kontrol edebiliyormuyuz? Yapacağım işlem; Step motor konum ve hız kotrolü Dolayısıyla enkoder için hızlı sayıcı girişi, step motor sürebilmek için puls çıkışı ve istenilen değerleri girebilmek için LCD panel istiyorum. Saygılarımla
 
E

ephesos

Ziyaretçi
Motoru sürerken aynı zamanda adımları da sayarak, encoder kullanmadan, yazılımsal olarak konumunu ve devirini hesaplayabilirsin.
 
E

ephesos

Ziyaretçi
step motoru elle çevirdigini düşünürsen yazılım bunu anlıyamacak encoder garantili olur.
Encoder elbette daha kesin çözümdür. Önerdiğim teknik ise, kritik önemde olmayan, birçok uygulama için oldukça ekonomik ve işi basitleştiren bir alternatiftir.
 
F

falcon

Ziyaretçi
Stepmotor halihazırda encoderli hybrid adıyla satılan motorlardansa hybrid sürücüler var. Arduinoyu yormadan işi sürücüde bitirebilirsin. Öyle yapmayacaksan encoderları interrupt pinlerinden bağlaman gerekiyor (kod loop ederken pals kaçırmaması için) Ben quadrature encoder ve accelstep kütüphanelerini kullanarak yapmıştım. Çok da güzel oluyor
 

seyyarbilimadamı

Saygı Değer Üye
Paylaşım Ekibi
24 Ara 2018
567
43
0
istanbul
yazıcılar da bu sistemle çalışıyor . kartuş ileri geri giderken enkodei sayıyor. ende bu sistemi yapmak için yazıcının iç kısmını hazırladım ama kodları henüz yapamadım.
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?