Arduino ile bir pinden kaç adet led çalıştırabilirim?

• Konbuyu başlatan arduinoman
  • Başlangıç tarihi
A

arduinoman

Ziyaretçi
Arduino uno ile bir pinden kaç tane led çalıştırabilirim maksimum un dışında ledleri nasıl çalıştırabilirim

A

arduinoman

Ziyaretçi
bide şunu sorayım ben 3 taneservo motor çalıştırmak istiyorum arduinoyla buna nasıl ek güç kaynağı bağlarım

A

archell

Ziyaretçi
bide şunu sorayım ben 3 taneservo motor çalıştırmak istiyorum arduinoyla buna nasıl ek güç kaynağı bağlarım
motorları zaten sürücü devrelerle calıstırmak gerekiyor veya transistorlerle ama o zor. sürücü devrede güc arduino karttan degil dısardan bir kaynaktan geliyor. eger motor cok kücükse direkt baglanabilir ancak.

A

axellis

Ziyaretçi
ledler sanırım 20ma kadar akım çekiyor. pir pinden de 40maden fazla akım çekmeniz arduinonuza zarar verebilir. Ben 2 diyorum, yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum :D

A

archell

Ziyaretçi
direkt arduinodan güç alınırsa doğru ama ledlere güç dışardan bir kaynaktan verilirse problem olmaz ki shift registera da 5v dışardan vermek lazım. burda arduino ile birçok led yakma örneği var. yapabilirsiniz hazır örnek olarak: LED Matrix Using Shift Registers

B

barbartete

Ziyaretçi
servonun +ucuna eksta güç kaynağını bağlayın. - ucunu arduinonun gndsine bağlayıp güc kaynağınızı da gndye bağlayın

B

barbartete

Ziyaretçi
şema çizebilirmisiniz rica etsem
şuan çizemem ama zor bir şey yok aslında. servo motorun + kutbuna 5v kaynağınızın +sını bağlayın. servonun -sini arduinonun gndsine ve harici kaynağın -sini de yine arduinonun gndsine bağlayın. Servonun sinyal ucunuda herhangi bir pine bağlayın

A

arduinoman

Ziyaretçi
şuan çizemem ama zor bir şey yok aslında. servo motorun + kutbuna 5v kaynağınızın +sını bağlayın. servonun -sini arduinonun gndsine ve harici kaynağın -sini de yine arduinonun gndsine bağlayın. Servonun sinyal ucunuda herhangi bir pine bağlayın
şimdi oldu anladım teşekkür ederim :)

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?