Arduino 5v röle 12v motor kontrol etmek?

B

berkan

Ziyaretçi
Arkadaşlar kafayı yiyecem yardım edin !!! Arduino ile 5v röle aracılığıyla 12v motor kontrol etmeye çalışıyorum. Arduinoya 12v veriyorum. Rölenin + - sisini arduinoda yerine koyuyorum. Daha sonra motorun bir ucunu röleye diğer ucunu 15v güç kaynağına rölenin bir ucu zaten motorda diğerini de güç kaynağına veriyorum yanlışım mı var anlayamadım. Şimdiden teşekkürler..

A

axellis

Ziyaretçi
15V rölenin orta ucuna gir NC yada NO kullanma durumuna göre sağ yada soldan bir çıkış al motora git motorun diğer ucunu güç kaynağının GND(0V) girişine bağla bu şekilde olması gerek *** Rölede çkışında 3. kabloyu ne amaçla kullandın

B

berkan

Ziyaretçi
15V rölenin orta ucuna gir NC yada NO kullanma durumuna göre sağ yada soldan bir çıkış al motora git motorun diğer ucunu güç kaynağının GND(0V) girişine bağla bu şekilde olması gerek *** Rölede çkışında 3. kabloyu ne amaçla kullandın
Kullanmadım sadece taktım gerekli olursa diye dediğiniz gibi orta ucu motora role turuncu ucu ise güç kaynağına verdim diğer uc boşta

A

axellis

Ziyaretçi
Kullanmadım sadece taktım gerekli olursa diye dediğiniz gibi orta ucu motora role turuncu ucu ise güç kaynağına verdim diğer uc boşta
peki yazılımda çıkış pinini pinMode(7,OUTPUT); şeklinde tanımladınız mı bazen bunu yapmayınca 5V vermiyor

B

butti

Ziyaretçi
Olay çokbasit ama sen ilk yanlısı 12 voltu arduinoya bağlamakla yapmışın. Arduino 5 voltla çalşir, orda gördüm doğruysa sen 5 Volt girişten 12 volt vermisin. Jacktan verseydin voltaj 5 düşerdi, Arduino yanmadıysa yada bozulmadıysa, şöyle yap. 12 voltu şu siyah boru gibi girişten yap, ve pin girişini doğru programla. Arduino çıkışları 200 mAmperi geçmez rele 5 volt olsa bile yeterli akım almazsa çalışmaz, araya bir transistör koyman lazım. Benim bu gün koyduğum tr kontrol devresini bu iş içir örnek alabilirsin. Ordaki ledi ve direnci kaldırıp releyi köy bir akıma ters diyot köy. Basisi dirençle birlikte arduinoya pine ver. Hadi kolaygelsin.

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol