Serifenarin

Yeni Üye
22 Şub 2020
18
17
3
yapay zeka mühendisliği.jpg
Robot kullanım sayısının giderek arttığı çağımızda teknoloji ile bağlantılı olan bütün meslek dalları geleceğin meslekleri arasında gösteriliyor. Bu meslekler içerisinde ise en önemlisi olan yapay zeka mühendisliği ülkemizde ve dünyada gelecek vaad eden alanlardan biri oluyor.

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?


2019-2020 yılı eğitim öğretim sistemi içerisinde Türkiye’de ilk kez öğrenci alımı yapan yapay zeka mühendisliği bölümü, tamamen yapay zeka ile yapılan çalışmaları kapsıyor. İnsanların yapabildiği hemen her şeyi yapabilen yapay robotlar üretmeyi hedefleyen bu bölümde insan zekasının sinir ağları robotlara aktarılıyor. Oldukça önemli bir meslek dalı haline gelen yapay zeka mühendisliği bütün ülkelerde büyük bir gayretle oluşturulmaya çalışıyor.

Yapay Zeka Mühendisliği Ne İş Yapar?

Yapay zeka mühendisliği ne iş yapar sorusunu merak eden öğrenciler için öncelikle bu bölümün tanıtımı yapılıyor. Yapay zeka mühendisi olan bir öğrenci bu bölümde yapay zeka sistemlerinin nasıl çalıştığını inceliyor. Derin öğrenmenin nasıl olduğunu, yapay zekanın geniş veri ağını nasıl kullandığını öğrenen öğrenciler bir süre sonra yapay zeka ile çalışan sistemler hazırlamaya başlayabiliyor.

Yapay Zeka Mühendisliği İçin Hangi Üniversitelere Gitmek Gerekiyor?

Yapay zeka mühendisliği eğitimi almak isteyenler için ülkemizde Hacettepe Üniversitesinde Yapay Zeka Mühendisliği bölümü bulunuyor. 40 kişilik kontenjana sahip olan bu bölümü seçmek oldukça zorlayıcı olduğu gibi Bilgisayar Mühendisliği bölümü üzerinden yapay zekaya odaklanan üniversitelerde seçilebiliyor. TOBB Üniversitesi tarafından da Yapay Zeka Mühendisliği alanı açıldığı gibi 10 kişilik kontenjan nedeniyle bu bölümü yakalamak zor olabiliyor.

Yapay Zeka Mühendisliğinin Geleceği

Gittikçe teknolojik ürünlerin kullanıldığı bir dünyada yaşamaya başladık. Özellikle akıllı telefon, drone, akıllı araba gibi yapay zekanın kullanıldığı ürünler ile yavaş yavaş robot kullanımına alıştık. Yapay zeka mühendisliği kullandığımız bu ürünleri geliştirilmesinden yeni sistemlerin hazırlanmasına kadar oldukça etkin bir görev üstleniyor. İlerleyen zamanlarda yapay zeka sistemlerini kullanan hastane, okul, mağaza gibi pek çok yerde yapay zeka mühendisliğine ihtiyaç duyulacağı ön görülüyor.
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol