Akü test cihazı hk

• Konbuyu başlatan creepylord
  • Başlangıç tarihi
C

creepylord

Ziyaretçi
Arkadaşlar akü test cihazı yapacağım fakat aküyü nasıl yüke bindirebilirim Akkor tel olur mu?

C

cvurals

Ziyaretçi
Baya kalın olması lazım, araba aküsünü marş yüküne benzer bir yüke bindirmek için 50-60A en az. 100A daha gerçekçi olur.

C

cvurals

Ziyaretçi
Nerden bulabilirim ya da internette dediğinizi nasıl aratabilirim teşekkür ederim
Valla aslında 3-4mm çaplı demir çubuğu 1.5-2cm çap üzerinde yay gibi sarmak olabilir. 10-15 tur sarsanız yeterli olabilir. Kısa devre gibi olacak ama, çok sağlam bağlantılar lazım, 100A şakaya gelmez. İyi durumda ful şarjlı bir aküye 14V desek, 100A için 140miliohm bir direnç lazım. 1400W da güç oluşacak.

C

creepylord

Ziyaretçi
Valla aslında 3-4mm çaplı demir çubuğu 1.5-2cm çap üzerinde yay gibi sarmak olabilir. 10-15 tur sarsanız yeterli olabilir. Kısa devre gibi olacak ama, çok sağlam bağlantılar lazım, 100A şakaya gelmez. İyi durumda ful şarjlı bir aküye 14V desek, 100A için 140miliohm bir direnç lazım. 1400W da güç oluşacak.
aliminyum dirençleri seri olarak bağlasam nasıl olur

C

cvurals

Ziyaretçi
@cvurals krom nikel tel olmaz mı 1.5 -2 mm çapında ya da daha kalın direnci düşük?
Krom nikel de olur eminim. Ama 1.5-2 mm olmaz, o akımda çok ısınıp eriyebilir. En güzeli hassas bir miliohm metre ile telin direncini ölçüp uygun dirençte (ohm yasası) bir boy keserek yapmak. Boyu kısaltmak için de helezon şeklinde sarmak. Rezistans teli olmaz, onların direnci yüksek.

D

djsevgilim

Ziyaretçi
Kardeşim 12 v rezistans teli alacaksın endüstriyel malzeme satanlarda oluyor muhtemel şehrinizin sanayisinde mutlaka vardır Çeşitli direnç değerlerinde mevcut ona göre deneyip kullanabilirsiniz

D

dupree

Ziyaretçi
Resistanz teli bir ucuna eksi tutarsın ölçüaletinin sonra artı kabloyu tel üstünde gezdirip ölçüaletinde görürsün ne kadar direnc oldugunu

E

electronic

Ziyaretçi
Benim ölmüş araba aküsünü ampermetre ile ölceyim dedim amper metrenin kapbloları catır catir etti amper metre kendini korumaya almıs (Akü 60A , ampermetre 10A e kadar)

E

eskicity

Ziyaretçi
Uygun fiyatlı bir çözüm: h4 ampul uzun kısa paralel bağlandığında yaklaşık 10a güç harcar. Ben daha önce 4adet h4u metal bir kutu içerisine koyup kutuya fan bağlayarak yapmıştım, hala kullanıyorum.

C

creepylord

Ziyaretçi
Akuyu ölçmek için bi alet vardı üzerinde ibresi ve içinde yüksek ampere dayanan bir rezistas teli vardı ama ismini hatırlayamadım.

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?